13. 6. 2008,
20.13

Petek, 13. 6. 2008, 20.13

Čehinje premočne nasprotnice

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je izgubila kvalifikacijsko tekmo za EP proti Češki z 1:3. Sedaj mora premagati Albanijo in Moldavijo.

Slovenski strateg Tilen Kozamernik je tekmo začel z udarno šesterico Kočar, Zdovc, Jontes, Guštin, Cvetanovič, Borovinšek in liberom Medved, medtem ko je češka trenerka Tanja Krempaska najprej v ogenj poslala Pastulovo, Kučerovo, Muhlsteinovo, Plchotova, Matuszkovo, Šenkovo ter libero Jašovo.

Prvi niz pod taktirko Slovenk

Slovenske odbojkarice so prvi niz začele briljantno. Takoj so povedle z 1:0, v napadu je bila uspešna Jontesova. Sledil je popoln mrk čeških igralk, ki so naredili tri zaporedne napake in naše so vodile že s 4:0. Trenerka gostiteljic Tanja Krempaska je bila prisiljena vzeti odmor. V nadaljevanju naše niso popuščale in so povišale na 5:0. Nato pa se je češki stroj začel vračati v igro. Na prvi tehnični odmor so naša dekleta odšla s prednostjo treh točk, na semaforju je pisalo 5:8. Pri 10. točki sta bili ekipi poravnani, kar je obetalo lepo končnico niza. Trener Kozamernik je priložnost dal tudi novinki Potokarjevi, na klop se je preselila Cvetanovičeva. Zamenjava se je izkazala za pravilno, saj je Dolenjka poživila igro. Pri 11. točki so Čehinje prvič na tekmi povedle, a niso uspele zbežati naprej. Slovenke so držale priključek in pri drugem tehničnem odmoru znova prevzele primat –16:15. Občutno so popravile sprejem, ki je bil v prvem delu slab, delovati pa sta začela tudi blok in napad. Svoje blesteče trenutke so imele tudi gostiteljice, zato ne čudi izjemno huda borba za vsako točko. Pri rezultatu 22:21 za Čehinje je Kozamernik vzel odmor, prav tako pri 23:21. Niz se je namreč lomil. V čistem finišu je naš strateg na bojišče poslal še novinko Pirherovo. Rivalski ekipi sta se gladiatorsko borili naprej in rezultat je bil poravnan na 24. točki. Pričakovano je odmor vzela češka trenerka Krempaska in malo kasneje Kučerovo zamenjala z Havelkovo, a tudi ta ni prinesla presežka. Reprezentanci sta bili kot zlepljeni, o čemer priča razmerje točk – 25:25, 26:26, 27:27, 28:28. Vseskozi pa so imele pobude naše igralke, blesteli sta predvsem Borovinškova in Potokarjeva in zasluženo dobili prvi niz 30:28.

Drugi niz Čehinje vrnile udarec

Na začetku drugega niza se je v češki ekipi pojavil nov obraz, v igro je vstopila Mehlsteinova, v nadaljevanju pa je zaigrala tudi Kallistova. Udarna češka šesterica, ki je sestavljena iz samih legionark (štiri punce igrajo v Italiji, kjer ima najmočnejšo ligo na svetu, ena na Slovaškem, le libero Jašova si odbojkarski klub služi doma), ni pustila blestečega vtisa. Naša dekleta so bila večino niza enakovreden nasprotnik. Če vemo, da je v slovenski elitni šesterici Sonja Borovinšek (Olympiakos, Grč) edina predstavnica legionarske falange, saj sta drugi dve vrhunski igralki Petra Kramolc (Ciutadella, Špa) in Tina Lipicer (CSKA Moskva) odstotni, je predstava naših igralk vsekakor pohvale vredna. To potrjujejo tudi delni rezultati v drugem nizu – pri prvem tehničnem odmoru je bilo 8:6 za Čehinje, pri drugem še bolj tesno 16:15. Pri rezultatu 20:17 je Kozamernik vzel odmor in zadel v polno. Naše so se pobrale, a ne dovolj za preobrat. Čehinje pa so poskušale z menjavo: iz igre je odšla Šenkovo, na igrišče pa Havličkova. V čistem finišu, ko so gostiteljice vodile s 23:19, je naš strateg Guštinovo zamenjal s Cvetanovičevo. A ni mogel preprečiti poraza v drugem nizu. Čehinje so slavile s 25:20.

Legionarska mašina je mlela naprej

Tretji niz je bil bolj kot ne preslikava drugega. Pobudo in prednost so vseskozi imele Čehinje, naše pa so jih lovile. Kozamernik je Potokarjevo posadil na klop, v igro pa poslal Cvetanovičevo in Guštinovo. Pri prvem tehničnem odmoru je bilo 8:5 za gostiteljice, pri drugem je bilo že šest točk razlike – 16:10. Češka legionarska mašina je mlela in nič ni kazalo, da se bo ustavila. Do izraza so prišle vrhunske poteze nekaterih posameznic.

Naše punce so težko sledile hudemu ritmu. Iz točke v točko je bilo vse bolj jasno, da je samo vprašanje časa, kdaj bodo Čehinje dobile tretji niz in povedle z 2:1. Pri rezultatu 20:16 je sicer češka trenerka vzela odmor, a se je na koncu izkazalo, da je to bil le lažen preplah. Nihče namreč ni verjel, da bodo Čehinje zapravile zajetno prednost. To je potrdil tudi končni rezultat – 25:20.

Po četrtem nizu je bilo igre konec

Četrti niz je postregel z izjemno tesno borbo za primat. Na prvi tehnični odmor so odšle naše s prednostjo ene točke – 8:7. Zadišalo je po presenečenju. Kozamernik je v ogenj znova poslal Potokarjevo, na klop pa se je preselila Guštinova. V nadaljevanju pa je Pirherjeva zamenjala Kočarjevo. A ob drugem tehničnem odmoru je bilo 16:11 za gostiteljice. Finiš ni prinesel občutnih sprememb. Čehinje so na koncu zasluženo slavile s 25:14 (skupno s 3:1) in se tako uvrstile na evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto na Poljskem.

Čakajoč Albanke

Jutri naše punce čaka spopad z Albanijo, v nedeljo pa še srečanje z Moldavijo. In prav ti dve tekmi bosta odločali o drugem mestu v skupini B, ki pelje v septembrske dodatne kvalifikacije za EP.