Sreda,
26. 9. 2012,
16.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 9. 2012, 16.33

8 let, 7 mesecev

Akcija za odpravljanje ovir

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V sklopu projekta Športna mreža enakih se je izvajala akcija za odpravljanje ovir, s katerimi se srečujejo športniki invalidi pri vstopanju in dostopu do športnih objektov ter pri izvajanju programov.

Opravljena je bila anketa, ki je pokazala, da imajo športniki invalidi kar nekaj težav pri dostopanju, vstopanju in uporabi športnih objektov. Na anketo je odgovorilo 30 športnikov invalidov, trenerjev in oseb, ki delujejo na področju športa invalidov in se vsakodnevno srečujejo s tovrstnimi arhitekturnimi ovirami.

Anketiranci imajo največ težav pri neprimernem dostopu oziroma vstopu v športni objekt, kajti v športnem objektu ni urejenega dvigala, tako da je dostop možen samo po stopnicah. Nekateri objekti imajo poleg neprilagojenega vstopa tudi neprilagojen prostor za samo vadbo. Večina športnih objektov, ki so jih omenjali anketiranci, nima urejenih sanitarij za invalide ter ustreznih garderob ter tušev. Športnike invalide pestijo tudi druge ovire na poti do objekta in sicer športni objekt nima urejenega ustreznega parkirnega prostora za invalide ter zelo slaba informiranost o dostopnih športnih objektih.

Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje neoviranega dostopa, vstopa in uporabe objektov v javni rabi ter večstanovanjskih stavb v 4. členu opredeljuje, kateri objekti v javni rabi morajo biti brez ovir. Med objekti so prav tako zapisane športne dvorane, v katerih so prostori za gledalce ter igrišča za športe na prostem. Pravilnik določa tudi zahteve v zvezi s športnimi objekti in igrišči.

Pri prenovi oziroma novi gradnji športnih objektov je potrebno upoštevati naveden pravilnik. Poleg upoštevanja pravilnika pa je potrebno urediti tudi ustrezno informiranost o dostopnosti športnih objektov za invalide.

V raziskavi ima večina anketirancev težave pri vstopu v objekt, kajti le ta je za njih onemogočen zaradi stopnic. Zgoraj naštete športne objekte je možno prilagodi z dograditvijo dvigala ali ustrezno primerne klančine za vstop in izstop iz objekta.

Mnogokrat lahko investitorji z upoštevanjem minimuma zagotovijo zakonskim potrebam. S tem pa seveda ne rešijo vseh težav, s katerimi se srečujejo športniki invalidi. Upoštevanje možnosti in prilagoditev objekta v zgodnjem načrtovanju ne predstavlja posebnih dodatnih stroškov in investicij (razen posebna dvigala in podobno).

Zato si organizatorji projekta želijo, da bi vsi investitorji v največji možni meri poleg zakonskih določil upoštevali tudi dejanske želje in potrebe invalidov. Nevladne organizacije so pri tem pripravljene pomagati in svetovati. Vsakogar, ki bi potreboval dodatne informacije naprošajo, da se obrne na partnerja projekta in sicer Zvezo za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite (info@zsis.si oziroma do podatkov lahko pridejo prek spletne strani www.zsis.si).