Engelbert Osojnik

Petek,
31. 1. 2014,
10.50

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 31. 1. 2014, 10.50

8 let, 6 mesecev

Zdravnik Moecke: Schumacherjevo zbujanje iz kome lahko traja več tednov

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Schumacherjevo zbujanje iz kome lahko traja več dni ali pa tudi več tednov. Vse je odvisno od tega, s kakšnimi zdravili so ga zdravniki ohranjali v umetni komi in kakšnih odmerkov je bil deležen.

Zbujanje iz umetne kome poteka s počasnim zmanjševanjem odmerkov zdravil, včasih iz ure v uro, včasih pa celo iz dneva v dan. Zdravniki med tem postopkom nenehno pozorno spremljajo pritisk v možganih. Ljudi s hudimi poškodbami možganov, ki so sicer zdravi in nimajo zdravstvenih težav s srcem, ledvicami in jetri, ponavadi iz umetne kome zbujajo več dni ali tednov.

Trajanje okrevanja je odvisna od tega, kako hitro se zdravila v telesu razgradijo in iz njega izločijo. Zbujanje iz umetne kome je podobno zbujanju iz zelo globokega spanca, a bistveno bolj počasno. Zdravniki nikoli ne morejo predvideti, kaj bo pacient najprej zaznal. Dokazano je, da znani glasovi nanj delujejo pomirjujoče.

"Pacienti so velikokrat zmedeni, ko jih zbudijo iz umetne kome. Največje tveganje je v tem, da lahko pacient po zbujanju iz umetne kome ostane v trajnem vegetativnem stanju. Posledice po poškodbah glave so lahko opazne še več mesecev. Ko se pacient zbudi iz umetne kome, strokovnjaki začnejo izvajati nevrološke teste. Preverijo na primer, ali je sposoben stisniti pest, ali razume določeno vprašanje in ali zna nanj tudi odgovoriti. Glede na te rezultate se potem določi rehabilitacijo, kot sta učenje hoje in trening govora. Čeprav je zdravstveno stanje takoj po zbujanju iz umetne kome težko, to še ne nakazuje nujno, da se pacient ne bo mogel učiti novih stvari, ker nekateri deli možganov prevzamejo funkcije poškodovanih delov," je za Bild povedal prof. dr. Heinz Peter Moecke, vodja urgentne medicine na kliniki v Hamburgu.