Tokratni junaki so prostovoljni gasilci, ki so zaradi lažne prijave požara v središču Škofje Loke prejšnji četrtek ponoči odhiteli na intervencijo, nato pa zgroženo ugotovili, da gre za potegavščino.
Videoposnetek, ki je nastal med intervencijo – gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Stara Loka svoje akcije zaradi naknadnih analiz snemajo – je te dni zaokrožil po spletu. V dveh dneh je zbral že več kot 36 tisoč ogledov. Spodbudil je izraze podpore prostovoljnim gasilcem in hude kritike na račun osebe, ki je Center za obveščanje na številki 112 obvestila o lažnem požaru.
Spomnimo: V četrtek, 28. novembra 2013, so okrog pol enih ponoči loški gasilci prejeli prijavo o požaru v hiši na Mestnem trgu v Škofji Loki. "Glede na to, da gre za strnjeno in gosto poseljeno naselje s starimi hišami, kjer je požarna varnost nekoliko slabša, smo na kraj dogodka, upoštevajoč načrt alarmiranja, nemudoma napotili gasilce Prostovoljnih gasilskih društev Stara Loka in Škofja Loka," je četrtkove nočne dogodke za Planet Siol.net osvežil poveljnik enote PGD Stara Loka Anže Rebec.
Brez dima in ognja je bilo jasno: nekdo si je privoščil neslano šalo
Ko so se gasilci v nekaj minutah zbrali v gasilskem domu, so od Centra za obveščanje prejeli informacije, da je v požaru več oseb utrpelo opekline, zato sta se na kraj dogodka odpravila tudi reševalno vozilo iz Zdravstvenega doma Škofja Loka in policijska patrulja. "Ko smo prispeli na Mestni trg in tam ni bilo ne duha ne sluha o požaru, smo najprej preverili naslov, klicatelj bi lahko po pomoti navedel napačno hišno številko, preiskali smo tudi sosednje ulice v mestnem središču. Glede na to, da nismo opazili ne dima ne ognjenih zubljev, nam je bilo hitro jasno, da gre za potegavščino," nadaljuje Rebec. Štiridesetglavi gasilski ekipi, ki je priskočila na pomoč, je po eni strani odleglo, saj se je izkazalo, da ne gre za tragedijo velikih razsežnosti, po drugi strani pa so čutili bes in jezo, ker si jih je sredi noči očitno nekdo grdo privoščil.
Posledice nepotrebnega gasilskega posredovanja
Tako kot v prej omenjenem videoposnetku je tudi iz besed poveljnika Rebca jasno, da nepotrebna gasilska intervencija za seboj lahko prinese kar nekaj negativnih posledic, če odmislimo zgolj dejstvo, da je 40 možem ukradla spanec. Na terenu je bilo 40 prostovoljnih gasilcev, reševalno vozilo z osebjem, ki je moralo prekiniti svoje delo v ambulanti prve pomoči v Škofji Loki, in poklicni gasilci iz Kranja, ki so v Škofjo Loko pripeljali avtolestev za reševanje iz visokih zgradb. "Na terenu se je nakopičilo precej tehnične opreme in če bi takrat lestev potrebovali v Radovljici, bi trajalo vsaj eno uro, da bi prišli na kraj nesreče. Poleg tega vsaka intervencijska vožnja in prihod gasilcev do gasilskega doma – poti, ki ju želimo opraviti v čim krajšem času – prinašajo določeno tveganje za dodatno nesrečo," opozarja izkušeni gasilec, ki priznava, da se lažne prijave nesreč sicer dogajajo, a ne prav pogosto, policisti so v letošnjem letu do oktobra obravnavali le eno tovrstno kaznivo dejanje, v takem obsegu kot prejšnji četrtek pa celo prvič.
Videoposnetek, ki spodbudil javno podporo gasilcem
Videoposnetek o gasilski intervenciji, ki ga je sestavil Aljaž Kolman, član operativne enote PGD Stara Loka, je od objave v nedeljo 1. decembra 2013 zbral že več kot 36 tisoč ogledov in spodbudil številne pozitivne komentarje spletnih komentatorjev, ti so običajno bolj radodarni z negativnimi zapisi. In kako so sploh posneli video? "Enota PGD Stara Loka redno snema vse svoje intervencije, saj nam posnetki pomagajo pri analizi intervenciji, včasih pa objavimo tudi kak promocijski video, ki prikazuje, da gasilstvo ni zgolj pijančevanje in prirejanje veselic, kot si nekateri napačno predstavljajo, ampak gre za resno javno gasilsko službo. Intervencije snemamo iz kabine gasilskega vozila, dva gasilca pa imata kameri nameščeni tudi na čeladi," je še povedal Rebec, ki mu, tako kot njegovim gasilskim kolegom, pozitivno javno mnenje ogromno pomeni in daje zagon za nadaljevanje dela.
Kaj čaka storilca, zaporna kazen ali povračilo stroškov intervencije?
V javnosti kroži kar nekaj zamisli, kaj bi bilo treba storiti s klicateljem, izstaviti bi mu morali, kot so zapisali tudi na spletni strani PGD Stara Loka, najmanj račun za povračilo stroškov intervencije, ki bo presegel nekaj tisočakov.
Klicatelja so prijeli že na kraju nesreče, kot je potrdil predstavnik za odnose z javnostmi pri policijski upravi Kranj Bojan Kos, pa policisti pri omenjenem dogodku preverjajo razloge za sum, da je identificirana oseba storila kaznivo dejanje zoper javni red in mir. Zbiranje obvestil še ni končano, policisti bodo o ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo. Kakorkoli, neutemeljen klic na pomoč ali lažno sporočilo o nevarnosti, s katerim storilec povzroči, da državni organi ali druge pristojne organizacije ukrepajo brez potrebe ali neupravičeno uporabijo sredstva sistema zaščite, reševanja in pomoči, se kaznuje z zaporom do treh let. Epilog sledi.