Nedelja,
4. 8. 2013,
14.55

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 4. 8. 2013, 14.55

9 let, 2 meseca

Zaprisegel novi iranski predsednik Rohani

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V iranskem parlamentu je kot novi predsednik te islamske republike zaprisegel Hasan Rohani. 64-letni zmerni klerik je nasledil Mahmuda Ahmadinedžada, ki je bil predsednik Irana osem let.

Rohani je v govoru po prisegi dejal, da je dialog edini način za sodelovanje z islamsko republiko. "Edina pot za sodelovanje z Iranom so pogajanja na enakopravnih temeljih, izgradnja vzajemnega zaupanja, vzajemno spoštovanje in zmanjšanje sovražnosti," je poudaril.

"Iran se ne bo predal sankcijam niti grožnjam z vojno" Če želite primeren odgovor, ne govorite z Iranom v jeziku sankcij, temveč v jeziku spoštovanja," je dejal Rohani in dodal, da se Iran "ne bo predal sankcijam niti grožnjam z vojno".

Državo si želi izvleči iz izolacije, v kateri se je znašla Novi predsednik je poudaril, da je njegov cilj izboljšati življenja navadnih Irancev in izvleči državo iz izolacije, v kateri se je znašla zaradi mednarodnih sankcij, ki so močno načele tudi iransko gospodarstvo. "Ljudje so glasovali za zmernost. Ljudje si želijo živeti bolje, imeti dostojanstvo in uživati stabilno življenje. Znova si želijo pridobiti položaj med narodi, ki si ga zaslužijo," je dejal.

Klavrna gospodarska podoba Ahmadinedžad je Rohaniju zapustil precej klavrno zapuščino na gospodarskem področju. Ostre sankcije, ki jih mednarodna skupnost uvedla proti Teheranu, ker ne želi ustaviti bogatenja urana, so močno prizadele nekoč cvetočo naftno industrijo in bančni sektor. V zadnjih dveh letih je inflacija presegla 45 odstotkov, rial je izgubil skoraj 70 odstotkov vrednosti v primerjavi z ameriškim dolarjem, vse več je brezposelnih.

Rohani je parlamentu že tudi predstavil svoj kabinet, kar je bilo precejšnje presenečenje in kaže na to, da ne želi izgubljati časa. Vlado, ki jo mora potrditi še parlament, bodo v glavnem sestavljali tehnokrati, ki naj bi bili blizu nekdanjemu reformističnemu predsedniku Akbarju Hašemiju Rafsandžaniju. Za zunanjega ministra je predlagal upokojenega diplomata Mohameda Džavada Zarifa.

Po dolgem času na prisegi tudi tuji gostje Tokrat so prvič po islamski revoluciji leta 1979 prisegi prisostvovali tudi tuji gostje. Teheran je povabil vse svetovne voditelje, razen ZDA in Izraela. Slovesnosti v madžlisu so se po poročanju iranskih medijev udeležili voditelji desetih držav, dva premiera, sedem predsednikov parlamentov, štirje podpredsedniki in osem zunanjih ministrov.

Rohanija je že v soboto na posebni slovesnosti za predsednika potrdil vrhovni vodja, ajatola Ali Hamenej, s čimer se je uradno začel njegov štiriletni mandat na čelu iranske vlade.