Torek,
22. 10. 2013,
13.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 10. 2013, 13.40

8 let, 8 mesecev

Za pomoč žrtvam Sandy več, kot je slovenski BDP

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Leto dni po tem, ko je po vzhodni obali ZDA, še posebej po New Yorku in New Jerseyju pustošila supernevihta Sandy, so veliko obnovili ali ponovno zgradili, a škoda še ni povsem odpravljena.

Najbolj smrtonosen in uničujoč hurikan lanske atlantske sezone se je oblikoval 22. oktobra v karibskem morju in svoj uničujoči pohod nadaljeval od Antilov do Jamajke, Kube, Bahamov do ameriške vzhodne obale. New York je supernevihta Sandy, kot so jo poimenovali mediji, dosegla 29. oktobra.

Med nevihto je umrlo 44 Newyorčanov. Večina jih je utonila. Val je prekril skoraj petino mestne zemlje. Večji del mesta je bil več dni v temi. Podzemne predore je zalila voda. V petih soseskah je bilo uničenih 150 tisoč domov. V obmorskem predelu Breezy Point je do tal pogorelo več kot 125 domov. Takoj ko se je razbesnjena Sandy umaknila, so začeli odpravljati škodo. Mesto je hitro vzpostavilo program za hitra popravila, ki je vrnil ogrevanje in elektriko 54 tisoč prebivalcem, da so se lahko vrnili na svoje domove. Mestna hiša je olajšala pridobivanje dovoljenj za gradnjo ter spremenila pravila o grajenju.

51-milijardni paket pomoči Mesto New York v okviru programa Build it Back odkupuje lastnino ljudi, ki so v hurikanu Sandy izgubili vse. Več kot 648 milijonov dolarjev vredna shema, ki jo financira zvezna vlada, pomaga lastnikom domov, poškodovanih v hurikanu, pri plačevanju stroškov popravila in obnovi ali pa odkupi njihovo nepremičnino. Je del 51 milijard dolarjev vrednega paketa pomoči (za primerjavo: slovenski BDP znaša okoli 48 milijard dolarjev oziroma okoli 35 milijard evrov) žrtvam Sandy, ki ga je kongres odobril januarja letos. Mesto je šele zdaj začelo dobivati zvezna sredstva. Za program se je prijavilo okoli 24 tisoč Newyorčanov.

V mestu so doslej opravili ali začeli za več kot milijardo obnovitvenih del. Mesto je z neprofitnimi organizacijami sodelovalo pri odstranjevanju plesni v 1.600 domovih, kar lastnike ni stalo niti centa, ter ponudilo za 20 milijonov dolarjev posojil in nepovratnih sredstev za zagon gospodarskih dejavnosti. Kljub temu številna majhna podjetja še vedno niso odprla svojih vrat, nekatera jih nikoli ne bodo. V nekaterih delih mesta se zaradi zamud pri izplačevanju zavarovanja in prejemanju zveznih sredstev šele zdaj začenja obnova.

Močvirnato sosesko želijo vrniti naravi Številnim lastnikom domov ob obali, kjer so bile nepremičnine nekoč zelo zaželene, se obnova doma ne zdi smiselna. Guverner New Yorka Andrew Cuomo je ustanovil poseben pilotski program za ranljivo območje Oakwood Beach na Staten Islandu, ki lastnikom omogoča, da za svoj dom dobijo tržno ceno pred prihodom orkana Sandy. Guverner namerava močvirnato sosesko vrniti naravi. Prvo prodajo so izpeljali v začetku oktobra.

Junija je župan New Yorka Michael Bloomberg predstavil dolgoročni načrt, po katerem bi 840 kilometrov obale mesta utrdili pred naraščajočo gladino morja in prihodnjimi nevihtami. Načrt predvideva dodatne poplavne zidove, strateško nameščene nasipe in pregrade kot tudi dopolnitev peščenih sipin, zaščito in povečanje naravnih pregrad. Izvedba načrta ne bo poceni, stala naj bi 19,5 milijarde dolarjev, a so že zbrali ali imajo obljubljenih 77 odstotkov sredstev.

Sandy je pred letom dni pustošila tudi po New Jerseyju in povzročila za 38 milijard dolarjev škode. Več kot 40 tisoč nepremičnin je skupaj izgubilo za 4,3 milijarde dolarjev svoje vrednosti. Večino obale so medtem odprli in obnovili pomole. Guverner New Jerseyja Chris Christie je sprožil kampanjo Močnejši od nevihte, da bi na obalo ponovno privabil obiskovalce. Turizem v tej zvezni državi predstavlja 40-milijardno industrijo in zaposluje pol milijona ljudi.

Druga najdražja naravna katastrofa v ZDA V sedmih državah je zaradi Sandy umrlo najmanj 286 ljudi. Na Jamajki je umrl en človek, škode je bilo za okoli 100 milijonov dolarjev. Na Haitiju je umrlo najmanj 54 ljudi, okoli 200 tisoč jih je ostalo brez doma. V Dominikanski republiki sta umrla dva človeka, v Portoriku je utonil moški. Na Bahamih je bilo za okoli 700 milijonov dolarjev škode. V Kanadi sta bila ubita dva človeka, škode je bilo za okoli sto milijonov dolarjev. Največ škode je Sandy povzročila v ZDA, kjer je prizadela 24 zveznih držav, najhuje pa je bilo v New Yorku in New Jerseyju.

Sandy je povzročila za okoli 65 milijard dolarjev škode in je drugi najdražji hurikan za Katrino. Nevihta je postala največji atlantski hurikan, katerega vetrovi so v premeru segali 1.800 kilometrov. Hurikan Katrina, ki je po obalah okoli Mehiškega zaliva pustošil leta 2005, je najbolj draga naravna katastrofa v ZDA. Umrlo je več kot 1.800 ljudi, škoda pa je bila ocenjena na 125 milijard dolarjev.