Nedelja, 31. 8. 2014, 12.14
8 let, 9 mesecev
Vsi v Evropi ne podpirajo sankcij proti Rusiji
Medtem ko so ZDA pozdravile ultimat Rusiji in enotnost Evropskega sveta, da pokaže "močno podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine", pa voditelji 28 članic EU le niso tako enotni glede novih sankcij.
Voditelji EU so Evropsko komisijo zadolžili, naj v sodelovanju z evropsko diplomatsko službo v enem tednu pripravi in predstavi predloge za uvedbo novih sankcij. Obenem so potrdili nujno potrebo po vzdržni politični rešitvi, ki bo temeljila na spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti, enotnosti in neodvisnosti Ukrajine.
Tako slovaški kot češki premier Robert Fico in Bohuslav Sobotka pa sta izrazila dvom do morebitnih novih sankcij. "Menim, da so sankcije nesmiselne in kontraproduktivne. Ni smiselno uvajati novih sankcij, dokler ne vidimo, kakšen je učinek že sprejetih sankcij," je novinarjem v Bruslju povedal Fico, čigar država je že do zdaj odkrito nasprotovala sankcijam proti Rusiji, saj je odvisna od ruske oskrbe z naravnim plinom. Sobotka je napovedal, da bo njegova vlada analizirala, kakšne posledice bi imel nov niz sankcij na češko gospodarstvo, nato se bodo odločili, ali se z njimi strinjajo.
Sankcijam niso naklonjeni niti na Madžarskem in na Cipru. Tudi Slovenija bi raje kot uvedbo novih sankcij videla politično rešitev ukrajinske krize. Prvi slovenski diplomat Karl Erjavec je pred časom dejal, da bi imele ostre sankcije negativne posledice za Slovenijo, da pa bi, če bi ruske čete vrle v Ukrajino, sankcije sprejeli takoj.