Sobota,
28. 2. 2009,
12.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 2. 2009, 12.27

8 let, 9 mesecev

Vrh Aseana že na začetku z zapletom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vrhunsko srečanje voditeljev Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) se je začelo z zapletom.

Predstavniki Mjanmara in Kambodže so pripadnikom civilne družbe iz obeh držav danes preprečili, da bi se udeležili pogovorov z voditelji desetčlanske organizacije, ki so se ta konec tedna zbrali v mestu Cha-am na Tajskem.

Oblikovali bi posebno telo za človekove pravice Eden glavnih ciljev tokratnega 14. vrha Aseana je namreč oblikovati opis nalog in pristojnosti za posebno telo za človekove pravice v okviru organizacije, ki naj bi po načrtih delom začelo oktobra. Zunanji ministri Aseana so v petek že potrdili osnutek dokumenta, vendar podrobnosti do končne potrditve, ki je predvidena za julij, ostajajo odprte.

"Ne gre zgolj za leporečenje" V skladu z osnutkom dokumenta omenjeni organ naj ne bi imel pravice raziskovati kršitev človekovih pravic v posameznih članicah, če tega ne bodo izrecno dovolile nacionalne oblasti. To že vzbuja številne pomisleke o njegovi učinkovitosti, čeprav v organizaciji poudarjajo, da ne gre zgolj za leporečenje.

Vrhunsko srečanje se je začelo s pogovori med voditelji Aseana in predstavniki civilne družbe, nacionalnih parlamentov, mladinskih organizacij in poslovne skupnosti. S tem naj bi poudarili vključujoč značaj organizacije, v skladu z ustanovno listino, ki med drugim poudarja pomen varovanja človekovih pravic v regiji in želi delo organizacije v večji meri usmeriti na ljudi.

Vendar pa so ti načrti doživeli udarec, ko sta Mjanmar in Kambodža predstavnikoma civilne družbe iz obeh držav preprečila sodelovanje na pogovorih z voditelji.

Če je bilo takšen korak moč pričakovati od mjanmarske vojaške hunte, hudega kršitelja človekovih pravic, je odločitev Kambodže presenetljiva. Kamboški premier Hun Sen namreč ni samo preprečil udeležbe predstavniku civilne družbe, ampak je celo predlagal alternativnega kandidata, ki pa je njegov politični zaveznik.

Voditelji Aseana naj bi v nedeljo podpisali tudi sporazum o energetski varnosti, ki bo članicam v času krize omogočal nabavo nafte po znižanih cenah.

Podpisali sporazum o cenejši nafti "V skladu z dogovorom bodo članice izvoznice nafte v času energetskih kriz ostale države oskrbovale po znižani cenami. Draga nafta trenutno ni težava, a če v prihodnosti znova izbruhne energetska kriza, si lahko članice Aseana medsebojno pomagajo," je dejal namestnik generalnega sekretarja organizacije Sundram Pushpanathan.

Voditelji bodo po pričakovanjih sprejeli tudi izjavo o časovnem načrtu za vzpostavitev skupnosti po vzoru Evropske unije do leta 2015. Voditelji naj bi v povezavi s tem ciljem potrdili tudi sistem zgodnjega opozarjanja o konfliktih, ki bi lahko ustanovitvi tesnejše skupnosti stali na poti.

Obenem naj bi spodbudili mirno reševanje sporov v zelo raznoliki regiji in pozvali k sodelovanju med varnostnimi organi na številnih področjih.

Pot do skupnosti po zgledu EU ne bo kratka Generalni sekretar Aseana Surin Pitsuwan je sicer opozoril, da je pred državami jugovzhodne Azije na poti do prave gospodarske, politične in varnostne integracije še veliko izzivov in da pot do skupnosti po zgledu EU ne bo kratka.

Asean, katerega članice so Tajska, Singapur, Vietnam, Filipini, Laos, Kambodža, Mjanmar, Brunej, Malezija in Indonezija združuje 500 milijonov ljudi, ustanovljen pa je bil leta 1967. Med članicami sta dve ustavni monarhiji, dva komunistična režima, vojaška diktatura in demokratični režimi, ki pa so v precejšnji meri še v zgodnji dobi.