Ponedeljek,
15. 9. 2008,
12.36

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 9. 2008, 12.36

8 let, 6 mesecev

V Zimbabveju podpisali dogovor o delitvi oblasti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zimbabvejski predsednik Robert Mugabe in opozicijski voditelj Morgan Tsvangirai sta danes ob prisotnosti južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija podpisala zgodovinski dogovor o delitvi oblasti.

Prisotni so bili tudi voditelji Razvojne skupnosti južne Afrike in Afriške unije. V skladu z dogovorom, ki je sad tri meseca trajajočih težavnih pogajanj, bo Mugabe ostal predsednik države, a z manjšimi pooblastili, Tsvangiraiju bo pripadel položaj predsednika vlade, drugi opozicijski voditelj Arthur Mutambara pa naj bi postal njegov namestnik.

Veliko pomanjkanje hrane zaradi gospodarske krize

Dvomi, ali bo dogovor o delitvi oblasti deloval v praksi, ostajajo, Mbeki pa je danes izrazil prepričanje, da bo dogovor Zimbabveju omogočil, da se spopade z gospodarsko krizo, ki je med drugim povzročila veliko pomanjkanje hrane. V pogajanjih so poleg Mugabejeve vladajoče stranke ZANU-PF sodelovali še Tsvangiraijevo Gibanje za demokratične spremembe (MDC) in pa Mutambarova stranka, ki se je odcepila od MDC.

84-letni Mugabe, ki je v preteklosti večkrat zatrdil, da za časa njegovega življenja opozicija ne bo vodila države, je oblast prevzel leta 1980, ko je Zimbabve razglasil neodvisnost od Velike Britanije. Junak tedanje osvobodilne vojne je kasneje postal predvsem tarča kritik zaradi kršitev človekovih pravic.

Podrobnosti dogovora, sklenjenega minuli četrtek, bodo razkrite kasneje danes, francoska tiskovna agencija AFP pa poroča, da naj bi bila oblast povsem enakovredno razdeljena med Mugabeja in Tsvangiraija, pri čemer bo Mugabe predsedoval vladi, Tsvangirai pa bo vodil svet za nacionalno varnost, ki ga sestavlja 31 vladnih ministrov. V rokah predsednika naj bi tudi ostal nadzor nad oboroženimi silami, Tsvangirai pa naj bi dobil nadzor nad policijo in tajnimi službami.