Sreda,
13. 8. 2008,
12.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 8. 2008, 12.24

8 let, 7 mesecev

V Zimbabveju podpis sporazuma o delitvi oblasti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Neimenovani predstavnik stranke zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja ZANU-PF je davi povedal, da je Mugabe z vodjo ene od opozicijskih strank podpisal sporazum o delitvi oblasti.

Pri podpisu sporazuma naj ne bi sodeloval opozicijski vodja Morgan Tsvangirai. Posrednik v pogajanjih, južnoafriški predsednik Thabo Mbeki, je navedbe že zanikal. Kot je povedal neimenovani predstavnik stranke ZANU-PF, naj bi Mugabe dogovor dosegel z vodjo stranke MDC-Mutambara, Athurjem Mutambaro, podpisala pa naj bi ga ob prisotnosti južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija. Ob tem je neimenovani predstavnik ZANU-PF še navedel, da naj bi pogajalci prav zdaj s pogajanji poskušali doreči tehnične podrobnosti o oblikovanju nove vlade v Zimbabveju.

Mbeki zanikal navedbe

Navedbe pa je medtem že zanikal Mbeki, ki je povedal, da so pogajanja le prekinili, da bi vodji opozicije Morganu Tsvangiraiju, ki prav tako sodeluje v pogovorih o delitvi oblasti, dali s tem dali več časa za preučitev izpogajanega sporazuma. Mbeki se je oglasil potem, ko je predstavnik ZANU-PF v javnost posredoval navedbe o podpisu sporazuma, ki so povzročile pravo zmedo.

Mbeki posreduje v pogovorih o delitvi oblasti med Mugabejem, vodjo opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe (MDC) Tsvangiraijem in Mutambaro, vodjo manjše frakcije MDC. Torkova pogajanja so se sicer končala danes zgodaj ponoči, Tsvangiraijevo stališče po pogovorih pa je ostalo nejasno, saj je vodja MDC pogovore zapustil brez komentarja.

Torkovo srečanje je bilo sicer tretje srečanje v okviru pogajanj o delitvi oblasti, s katero naj bi končali že več mesecev trajajočo politično krizo v Zimbabveju, ki velja za eno najrevnejših afriških držav z nekaj milijonov odstotkov visoko inflacijo. Kriza se je še poglobila junija, potem ko je bil na mesto predsednika po spornem drugem krogu predsedniških volitev, ki ga so ga mnoge države označile kot sramoto, znova izvoljen Robert Mugabe.