Torek,
3. 3. 2009,
18.02

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 3. 2009, 18.02

8 let, 9 mesecev

V Moskvi začetek novega sojenja Hodorkovskemu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Moskvi se je začelo novo sojenje nekdanjemu generalnemu direktorju ruskega naftnega koncerna Jukos Mihailu Hodorkovskemu.

Proti Hodorkovskemu, ki je bil leta 2005 že obsojen zaradi goljufij in utaje davkov, je rusko tožilstvo februarja vložilo novo obtožnico, ki ga bremeni številnih nezakonitih finančnih operacij. Med drugim naj bi Hodorkovski pred časom s skupino investitorjev skušal za več kot 100 milijonov dolarjev ogoljufati nekatere podružnice Jukosa, več deset milijonov dolarjev pa naj bi nezakonito želel pridobiti tudi od nekaterih drugih podjetij, s katerimi je Jukos poslovno sodeloval. Sojenje kot opozorilo ruskim oligarhom Številni podporniki Hodorkovskega in nasprotniki kremeljske politike trdijo, da je bil že prvi proces proti Hodorkovskemu leta 2005 politično motiviran in ga je tedanji ruski predsednik Vladimir Putin izrabil kot opozorilo ruskim super bogatašem oziroma oligarhom. Odvetnik Hodorkovskega Vadim Kljuvgant je ob tem poudaril, da gre tudi tokrat zgolj za politično motiviran sodni proces.

Hodorkovski financiral opozicijske stranke "Za vsako ceno si želijo doseči natančno tisto, kar hočejo, ne glede na to, ali je v skladu z zakonom ali ne. Predstavili niso niti enega dokaza za očitane nepravilnosti. Kako naj jih tudi predstavijo, če Hodorkovski ni storil tega, za kar ga krivijo," je ob začetku sojenja poudaril Kljubgant. Ob tem ni zanemarljivo dejstvo, da je Hodorkovski kremeljsko politično elito razjezil že ob parlamentarnih volitvah leta 2003, ko je povsem odkrito financiral opozicijske stranke, ki so tedaj sodelovale na volitvah.

"Vpletenost države je tokrat več kot očitna" V poštenost in upravičenost novega sodnega procesa je danes odkrito podvomila tudi nekdanja nemška ministrica za pravosodje Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ki primer spremlja kot opazovalka Sveta Evrope. "Nobenega razloga ni, da bi verjeli, da bo sojenje pošteno. Vpletenost države je tokrat več kot očitna," je dejala Leutheusser-Schnarrenbergerjeva in dodala, da je tudi v sodnem procesu pred štirimi leti država jasno zastopala svoje interese.

Nekoč najbogatejši Rus Če bo Hodorkovski, ki je nekdaj veljal za najbogatejšega Rusa, tokrat spoznan za krivega, mu grozi do 22 let zapora. Kot je sporočil tiskovni predstavnik obrambe Hodorkovskega Maksim Dbar, bi lahko sodišče v primeru ponovne obsodbe njegovo preteklo osemletno zaporno kazen sicer zamenjalo z morebitno novo kaznijo.