Ponedeljek,
11. 3. 2019,
7.44

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 3. 2019, 7.44

5 let, 8 mesecev

Trump bi za zid namenil skoraj toliko, kot znaša slovenski letni proračun

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

2

Trumpov zid | Trumpovo ministrstvo za domovinsko varnost je leta 2017 naredilo načrt obnove ali gradnje ograje na meji z Mehiko v dolžini 1.162 kilometrov po skupni ceni 18 milijard dolarjev. Do zdaj so zgradili oziroma gradijo 179 kilometrov ograje. | Foto Reuters

Trumpovo ministrstvo za domovinsko varnost je leta 2017 naredilo načrt obnove ali gradnje ograje na meji z Mehiko v dolžini 1.162 kilometrov po skupni ceni 18 milijard dolarjev. Do zdaj so zgradili oziroma gradijo 179 kilometrov ograje.

Foto: Reuters

Predsednik ZDA Donald Trump bo danes kongresu predal proračunski okvir za leto 2020, v katerem med drugim želi, da se mu potrdi 8,6 milijarde dolarjev za gradnjo zidu na meji z Mehiko. Proračunski okvir zahteva tudi več denarja za vojsko, na drugi strani pa napoveduje nadaljnje krčenje sredstev za socialne programe, pomoč tujini in okolje.

Ameriški predsedniki vsako leto kongresu pošljejo seznam želja za proračunsko porabo vlade, kongres pa potem naredi po svoje, saj po ustavi o proračunski porabi odloča zakonodajna veja oblasti. Trump s proračunskim okvirom za prihodnje leto sicer zamuja mesec dni zaradi zaprtja vlade, ker ni dobil denarja za zid na meji z Mehiko.

Donald Trump zahteva 750 milijard dolarjev za Pentagon, kar je pet odstotkov več kot v letošnjem letu, in krčenje vse druge porabe za pet odstotkov, razen zveznih pokojnin in zdravstva za upokojence. To zahteva zakon o zajezitvi rasti proračunske porabe iz leta 2011, ki so ga kongresni republikanci izsilili od predsednika Baracka Obame. Dogovorili so se, da bodo porabo zmanjšali za enak delež Pentagonu kot tudi vsemu preostalemu razen pokojninam in zdravstvu za starejše.

Manj za izobraževanje in zdravstvo

Nadalje namerava Trump za 12 odstotkov zmanjšati proračun ministrstvu za izobraževanje, za 12 odstotkov skrčiti proračun ministrstva za zdravstvo, za 11 odstotkov ministrstvu za notranje zadeve, ki sicer v ZDA skrbi predvsem za nacionalne parke, za 23 odstotkov State Departmentu in med drugim za 32 odstotkov agenciji za zaščito okolja (EPA).

Poleg vojski, pri kateri zahteva denar tudi za nove vesoljske sile, želi dati pet odstotkov več ministrstvu za domovinsko varnost, med drugim 3,3 milijarde dolarjev več za carinsko in mejno službo in 1,2 milijarde dolarjev več za službo za državljanstva in priseljevanje. Najeti namerava 2.800 dodatnih mejnih varnostnikov in 100 imigracijskih sodnikov.

 "Predsednikov proračun ni vreden papirja, na katerem je napisan," je o predlogu Donalda Trumpa dejala predsednica odbora za razdeljevanje proračunskih sredstev in demokratinja Nita Lowey. | Foto: Reuters "Predsednikov proračun ni vreden papirja, na katerem je napisan," je o predlogu Donalda Trumpa dejala predsednica odbora za razdeljevanje proračunskih sredstev in demokratinja Nita Lowey. Foto: Reuters

Večne zamude

Proračunski proces se je v zadnjih desetletjih v ZDA povsem sprevrgel, saj kongres ni bil sposoben pravočasno potrditi normalnega proračuna za vse agencije vse od leta 1997. Vsako leto se prepirajo o tem in onem, grozijo z blokadami in jih tudi uveljavijo, vlada pa se financira z začasnimi proračunskimi zakoni, ki se podaljšujejo, dokler jih ne blokirajo.

Proračun za letošnje proračunsko leto 2019, ki traja od 1. oktobra 2018 do 30. septembra 2019, je bil podaljšan šele letos januarja, ko je Trump dovolil obnovo financiranja lastnih vladnih agencij, čeprav je za zid ali ograjo dobil le 1,4 namesto zahtevanih 5,7 milijarde dolarjev. Razliko namerava nadoknaditi s prerazporeditvijo denarja vladnih agencij, zaradi česar je razglasil izredne razmere.

Trump je že vzel 600 milijonov dolarjev z računa finančnega ministrstva od zaplemb premoženja kriminalcem ali osebam in podjetjem pod sankcijami, 6,1 milijarde dolarjev pa Pentagonu, med drugim iz sklada za gradnje. Denarja sicer še ni zapravil. Predstavniški dom kongresa je že glasoval proti izrednim razmeram, kmalu pa bo to storil še senat. Trump bo sicer na to dal veto in izredne razmere bodo lahko blokirala le sodišča.

Oktobra lahko pričakujemo novo zaprtje vlade

Za prihodnje leto pa Trump želi 8,6 milijarde dolarjev, kar je, za primerjavo, le pol milijarde manj od lanskega proračuna Slovenije. Demokrati v predstavniškem domu tega do konca septembra zagotovo ne bodo odobrili in 1. oktobra lahko tako pričakujemo novo zaprtje vlade. "Predsednikov proračun ni vreden papirja, na katerem je napisan," je izjavila predsednica odbora za razdeljevanje proračunskih sredstev v predstavniškem domu kongresa, demokratinja Nita Lowey.

Predsednica tega doma Nancy Pelosi je skupaj z voditeljem senatne manjšine Chuckom Schumerjem sporočila, da bodo Trumpovo zahtevo denarja za zid ponovno blokirali. "Trump je škodoval milijonom z lahkomiselnim zaprtjem vlade. Upamo, da se je kaj naučil, če bo poskušal znova, pa ga bomo znova blokirali," sta sporočila demokrata.

Pri zidu gre zdaj že za predvolilno vprašanje. Leta 2020 bodo volitve in zid bo za Trumpa osrednja tema. Leta 2016 je bilo geslo "postavi zid", zdaj je "dokončaj zid".

ZDA v dolžniški zanki

Tekoči proračun, ki je podaljšek prejšnjega z nekaj spremembami, je težak 4.400 milijard dolarjev in bo imel na koncu septembra najmanj 900 milijard dolarjev primanjkljaja. Primanjkljaj v prvem letu Trumpove vladavine je znašal 714 milijard dolarjev. Nacionalni dolg ZDA zdaj že presega 22 tisoč milijard dolarjev.

Do 1. oktobra mora kongres ne le sprejeti proračun, ampak tudi povišati dovoljeno mejo javnega dolga. Ko je na oblasti demokratski predsednik, so republikanci zaradi primanjkljaja in dolga zaskrbljeni. Ko je v Beli hiši republikanec, teh skrbi ni več. Meja bo povišana, ker Trump noče voditi bankrotirane velesile, demokrati pa bodo mejo skoraj zagotovo povišali.

Trumpov proračunski okvir sicer napoveduje 2.700 milijard dolarjev manj porabe v prihodnjih desetih letih in uravnotežen proračun v prihodnjih 15 letih. To je sicer precej optimistično, saj temelji na predpostavki, da se bo nadaljevala visoka gospodarska rast zaradi davčnih olajšav iz leta 2017. Te že lani niso spodbudile rasti čez tri odstotke letno.