Četrtek,
5. 2. 2009,
17.41

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 2. 2009, 17.41

8 let, 9 mesecev

Švedska za gradnjo novih jedrskih reaktorjev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Švedska vlada se je odločila preklicati tri desetletja staro odločitev za postopno odpravo rabe jedrske energije, ki je bila potrjena tudi na referendumu.

S tem je v luči prizadevanj za čim manjšo proizvodnjo toplogrednih plinov odprla pot gradnji novih jedrskih reaktorjev, ki bodo nadomestili stare. Premier Reinfeld se ne čuti zavezanega referendumski odločitvi iz leta 1980 Švedski poslanci so se po referendumu leta 1980, do katerega je prišlo v času vse večje zaskrbljenosti glede jedrske varnosti, odločili postopoma odpraviti rabo jedrske energije. V skladu s takrat sprejeto odločitvijo švedske vlade sta bila doslej zaprta le dva od 12 jedrskih reaktorjev, premier Fredrik Reinfeld pa je tudi dejal, da se ne čuti zavezanega referendumski odločitvi, ker ta ni navedla načinov za nadomestitev jedrske energije.

Poziv h gradnji novih reaktorjev Današnji predlog desnosredinske vladne koalicije, ki ga mora potrditi še parlament, tako poziva h gradnji novih reaktorjev, ki bi v že obstoječih jedrskih elektrarnah nadomestili 10 reaktorjev, ko bodo ustavili njihovo delovanje.

Vse več držav ponovno razmišlja o jedrski energiji Če bo parlament potrdil predlog vlade, se bo Švedska pridružila vse daljšemu seznamu držav, ki v luči zaskrbljenosti glede globalnega segrevanja in zanesljivosti dobaviteljev energetskih virov, kot je Rusija, ponovno razmišljajo o jedrski energiji. Nove reaktorje že načrtujejo v Veliki Britaniji, Franciji in na Poljskem, medtem ko Finska trenutno že gradi prvo jedrsko elektrarno po več kot deset letih. Vse večjo podporo jedrski energiji - predvsem zaradi pomanjkanja alternativ - na Švedskem kažejo tudi javnomnenjske raziskave.

Švedska ima sicer 40-odstotni delež obnovljivih energetskih virov Vladni načrti sicer pozivajo tudi k obnovljivim energetskim virom, ki naj bi leta 2020 zagotavljali 50 odstotkov energije v državi, medtem ko danes predstavljajo 40-odstotni delež, ki je, predvsem zaradi vodne energije, eden največjih v Evropi. Vlada poleg tega do leta 2020 načrtuje tudi 40-odstotno zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.