V samomorilskem napadu v osrednji Siriji je bilo po navedbah tamkajšnjih medijev ubitih vsaj 50 vladnih vojakov.
Kot so pojasnili v opozicijskem observatoriju, je eksplozija odjeknila v provinci Hama, v bližini centra za razvoj podeželja v vasi Zijara. Tam je tudi največje zbirališče vladnih vojakov in prorežimskih borcev v regiji.
Sirska državna tiskovna agencija Sana je poročala o samomorilskem napadu, a trdila, da je terjal le življenje dveh civilistov, deset ljudi pa je bilo ranjenih.
Observatorij je obenem sporočil, da je bilo v letalskem napadu vladnih sil v kraju Harem v provinci Idlib na severozahodu Sirije ubitih najmanj 20 upornikov.
Na pogovorih sirske opozicije v Katarju globoka razhajanja
Več nasprotnikov režima sirskega predsednika je sicer včeraj v katarski Dohi začelo pogovore. Cilj je oblikovati enotnejše vodstvo, a so se že prvi dan konference pokazala razhajanja. Glavna opozicijska sirska skupina, Sirski nacionalni svet, se bo morala odločiti, ali bo sprejela načrt oporečnika Riada Seifa, ki predvideva oblikovanje novega vodstva sirske opozicije.
To bi štelo kakih 50 članov, pri čemer bi le 15 mest pripadlo nacionalnemu svetu, kar bi oslabilo njegov vpliv nasproti lokalnim voditeljem in aktivistom v sami Siriji.
Članice mednarodne skupnosti oklevajo s podporo sirski opoziciji
Seifov načrt podpirajo ZDA, ki skupaj z drugimi članicami mednarodne skupnosti že mesece oklevajo s krepkejšo podporo sirski opoziciji, saj da mora ta najprej premostiti notranja razhajanja in vzpostaviti enotnejše in bolj reprezentativno vodstvo.
Za Sirski nacionalni svet, ki ima zdaj vlogo nekakšnega vodstva opozicije, namreč velja prepričanje, da dejansko ne deluje in da nima pravega stika s prebivalstvom oziroma uporniki v Siriji.
Nacionalni svet ne zaupa obljubam
Minuli teden si je prislužil tudi doslej najjasnejše kritike ameriške državne sekretarke Hillary Clinton, ki je dejala, da je konec dni vodilne vloge nacionalnega sveta. Nacionalni svet je verjetno tudi zaradi tovrstnih kritik že prvi dan konference v luksuznem hotelu v Dohi, ki se je udeležuje kakih 400 ljudi, dal vedeti, da ne zaupa več obljubam o podpori s strani mednarodne skupnosti. Sam naj namreč doslej ne bi bil deležen obljubljene podpore, ki bi mu dejansko omogočila pravo delovanje.
Kot je povedal vodja nacionalnega sveta Abdelbaset Sieda, si ta po lastnem prepričanju v novem vodstvu opozicije, ki bi bilo nekakšen uvod v oblikovanje vlade v izgnanstvu, zasluži najmanj 40 odstotkov sedežev, če se bo sploh odločil za sodelovanje.
Seif: Za mano bo stal ves svet
Pobudnik novega vodstva Seif je medtem izrazil prepričanje, da bo za njim, če ga bodo uspeli oblikovati, "stal ves svet". Kot je dejal, bi oblikovanju novega vodstva sledila konferenca v Maroku, na katerem bi ga morda kot edinega legitimnega predstavnika Sircev priznalo celo 100 držav.
Kakšen dogovor bo sirska opozicija na koncu dosegla, še zelo visi v zraku. Predvideno je, da bo v torek nacionalni svet izbral svoje novo vodstvo, nato pa v sredo sprejel odločitev, ali se bo pridružilo Seifovi pobudi. V četrtek naj bi nato Seif dejansko skušal oblikovati novo opozicijsko vodstvo.
Spopadom v državi ni videti konca
K temu so odločno pozvali tudi revolucionarji v Siriji. Kot so poudarili t. i. lokalni koordinacijski odbori, je spričo vsakodnevnega prelivanja krvi v Siriji dolžnost oporečnikov v tujini, da dajo osebne interese in rivalstva na stran in se združijo.
Medtem se spopadi v Siriji nadaljujejo spopadi. Samo v nedeljo je bilo po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice, ki je blizu opoziciji, ubitih 220 ljudi. Od začetka vstaje marca lani je v Siriji umrlo že 36.000 ljudi.