Torek,
27. 8. 2013,
7.31

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 8. 2013, 7.31

8 let, 8 mesecev

Rusija svari pred katastrofičnimi posledicami posredovanja v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Rusija je opozorila, da bi imelo vojaško posredovanje v Siriji "katastrofične posledice" za regijo, zato je pozvala mednarodno skupnost k "razsodnosti".

Podobnega mnenja je tudi Iran, ki opozarja, da bi v primeru mednarodnega posredovanja konflikt lahko zajel celotno regijo.

"Poskusi, da bi se zaobšlo Varnostni svet ZN ter ustvarilo umetne in neutemeljene izgovore za vojaško posredovanje v regiji, prinašajo novo trpljenje Siriji in katastrofalne posledice za druge države Bližnjega vzhoda in Severne Afrike," v sporočilu za javnost opozarja rusko zunanje ministrstvo.

Rusi Američane pozivajo k razsodnosti "Pozivamo naše ameriške partnerje in vse člane svetovne skupnosti, naj pokažejo razsodnost in strogo izpolnjevanje mednarodnega prava, zlasti temeljna načela ustanovne listine ZN," je poudaril tiskovni predstavnik Aleksander Lukaševič.

Lukaševič je komentiral tudi ameriško odpoved načrtovanega srečanja z ruskimi predstavniki, na katerem naj bi razpravljali o pripravi mirovne konference o Siriji. Dogodek, na katerem naj bi za skupno mizo sedli tako predstavniki režima v Damasku kot uporniki, je bil že večkrat preložen.

Teheran: Posredovanje bi celotno regijo pahnilo v kaos "Odločitev ZDA, da preložijo sestanke v Haagu, pošilja opoziciji ravno nasproten signal in spodbuja njeno nepopustljivost, medtem ko čakajo na posredovanje od zunaj," je poudaril Lukaševič. Po njegovih besedah je sklic mirovne konference zdaj "najnujnejša naloga".

Uradni Teheran pa je opozoril, da bi morebitno posredovanje v Siriji pahnilo v kaos celotno regijo. "Bližnji vzhod je že tako dovolj zapleten in ne potrebuje dodatnih napetosti," je izjavil tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Abas Aragči. Zahodno vojaško posredovanje v Siriji bi po njegovih besedah sprožilo nenadzorovan kaos v celotni regiji.

Zahodne države na želu z ZDA po nedavnem napadu s kemičnim orožjem, za katerega so okrivile režim predsednika Bašarja al Asada, vse glasneje razmišljajo o vojaškem posredovanju v Siriji.

Britanska vojska pripravlja načrt za posredovanje Britanska vojska pripravlja načrt za vojaško posredovanje v Siriji, pa je medtem sporočil tiskovni predstavnik premiera Davida Camerona. Dodal je, da odločitev, kakšen bo odgovor na nedavni napad s kemičnim orožjem v Siriji, še ni bila sprejeta.

"Z našimi mednarodnimi partnerji še naprej razpravljamo, kakšen bi bil pravi odgovor, kot del tega pa pripravljamo rezervni načrt za oborožene sile," je pojasnil tiskovni predstavnik. Cameron se je danes tudi odločil, da bo poklical poslance s poletnih počitnic na izredno sejo o morebitni vojaški intervenciji v Siriji po nedavnem napadu s kemičnim orožjem v bližini Damaska, so sporočili z Downing Streeta. Nujna seja bo potekala v četrtek, razprava na njej pa bo namenjena britanski udeležbi v morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji.

Raketni napadi bi bili najodgovornejši V jordanskem Amanu se je medtem končal dvodnevni sestanek visokih vojaških predstavnikov nekaterih zahodnih in muslimanskih držav, na katerem so razpravljali o Siriji. Po navedbah neimenovanega predstavnika jordanske vojske so na sestanku dosegli "soglasje" glede morebitnega vojaškega posredovanju v Siriji. "Če bo mednarodna skupnost prisiljena posredovati v Siriji, bi bili omejeni raketni napadi najodgovornejši in najbolj vzdržen odgovor," je pojasnil.

Kerry: Za kemični napad v Siriji nedvoumni dokazi Ameriški državni sekretar John Kerry je pred tem zatrdil, da obstajajo nedvoumni dokazi o kemičnem napadu velikih razsežnosti v Siriji 21. avgusta. Po njegovem obveščevalni podatki močno namigujejo, da za njim stoji režim Bašarja al Asada. Vendar pa Kerry trditev ni podkrepil z dokazi.

John Kerry je novinarjem v State Departmentu dejal, da bodo več informacij objavili v naslednjih dneh, ko naj bi o tem spregovoril tudi predsednik ZDA Barack Obama. Ta je že lani zagrozil, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila "prestop rdeče črte" in prinesla spremembo ameriške politike.

Napadi naj ne bi bili namenjeni strmoglavljenju režima ali pomoči upornikom Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney ni želel ugibati o morebitnih ukrepih, vendar pa izjave članov ameriškega kongresa in neimenovanih državnih uradnikov nakazujejo možnost omejenih raketnih napadov na režimske tarče. Napadi naj bi pomenili povračilne ukrepe za uporabo kemičnega orožja, ne bodo pa namenjeni strmoglavljenju režima oziroma vojaški pomoči upornikom.

ZDA imajo v vzhodnem Sredozemlju sedaj štiri rušilce opremljene z raketnimi izstrelki tomahavk, ki so najbolj primerni za tovrstne napade. Vendar pa se v Washingtonu ugiba, da do njih ne bo prišlo tako kmalu. V Siriji so trenutno inšpektorji ZN, ki preiskujejo prizorišče domnevnega napada v predmestju Damaska in ZDA naj bi počakale, da končajo delo. Obama nato prihodnji teden potuje na Švedsko in v Rusijo, kar naj prav tako ne bi bil primeren trenutek za napad na Sirijo.

Republikanski senator za "kirurški in proporcionalni napad" Republikanski senator iz Tennesseeja Bob Corker je dejal, da podpira "kirurški in proporcionalni napad", vendar mora Obama prej dobiti zeleno luč kongresa. Demokratski član predstavniškega doma kongresa iz Kalifornije Adam Schiff pa je menil, da bi takšni napadi služili kot odvračalni dejavnik za naprej in pomenijo manj tveganja za širitev spopadov in manj tveganja za globljo vpletenost ZDA.

"Brezobzirno pobijanje civilistov, pobijanje žensk in otrok in nedolžnih s kemičnim orožjem je moralna obscenost, ki ni opravičljiva po nobenih standardih, kljub izgovorom in izmotavanjem nekaterih. Ta mednarodna norma se ne more kršiti brez posledic," je dejal Kerry, ki je dejal, da si je posnetke posledic napada ogledal in so ga zelo pretresli, kakor bi morali pretresti ves svet.

Vojna v Siriji v dveh letih in pol zahtevala najmanj 100.000 življenj Zaveznici Asadovega režima Rusiji je, ne da bi jo imenoval, sporočil, naj preveri svoj moralni kompas. "Vsak, ki trdi, da je lahko napad takšnega presunljivega obsega izmišljen, mora izprašati svojo vest in preveriti moralni kompas," je dejal.

Vojna v Siriji je doslej v dveh letih in pol zahtevala najmanj 100.000 življenj, Washington pa se skupaj z zahodnimi državami prebuja po napadu s kemičnim orožjem, ki je po trditvah Zdravnikov brez meja zahteval 355 žrtev. Med njimi so ženske in otroci ter drugi civilisti.

"To ni obnašanje vlade, ki nima česa skrivati" Kerry ni ponudil dokazov, da so napad izvedle sile Asadovega režima, vendar pa je zatrdil, da je to edini logičen sklep, ker zaloge kemičnega orožja nadzira režim. Ta sicer uporabo kemičnega orožja odločno zanika. Dejstva o napadu preverjajo preiskovalci ZN, na katere so pred kratkim streljali ostrostrelci. Vendar pa za ZDA menijo, da so do kraja napada prišli prepozno.

"Preiskava ne bo ugotovila, kdo je uporabil kemično orožje, ampak le to, ali je bilo uporabljeno. To pa je že jasno vsemu svetu. Če režim ne bi skrival ničesar, bi takoj dovolil dostop preiskovalcem. Namesto tega je pet dni preprečeval dostop do kraja napada in nadaljeval z bombardiranjem ter sistematičnim uničevanjem dokazov. To ni obnašanje vlade, ki nima česa skrivati," je dejal Kerry.