Četrtek,
4. 7. 2013,
8.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 7. 2013, 8.13

9 let

Portugalski premier poskuša rešiti vlado

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Portugalski premier Pedro Passos Coelho se je srečal z nekdanjim zunanjim ministrom v svoji vladi Paulom Portasom, ki je ta teden ponudil odstop, in ga poskušal prepričati v rešitev vlade.

Portugalski premier Pedro Passos Coelho poskuša razrešiti politično krizo in se izogniti predčasnim volitvam. Njegova koalicija je pod velikim pritiskom, saj mednarodni posojilodajalci vztrajajo, da mora Portugalska izvajati stroge varčevalne ukrepe v zameno za finančno pomoč. Ti pa so razbesneli sindikate in opozicijske stranke. Coelho se je skupaj z drugimi političnimi voditelji srečal še s portugalskim predsednikom Anibalom Cavacom Silvo, ki se nagiba k razpisu predčasnih volitev.

Po srečanju s predsednikom Silvo, ki se je sicer nagibal k razpisu predčasnih volitev, je premier sporočil, da so našli "formulo", ki zagotavlja obstanek desnosredinske vladajoče koalicije. Podrobnosti o formuli ni želel razkriti, češ da pogovori še potekajo.

"Portugalska mora nujno rešiti to krizo," je dejal Jose Manuel Barroso, vodja Evropske komisije, ki je tudi Portugalec, vendar ob tem ni ponudil nobenih nasvetov, kako bi lahko to krizo, ki se je začela že pred leti, hitro rešili, poroča hrvaški Index.

Obresti poskočile na skoraj osem odstotkov Analitiki se bojijo, da bi lahko razmere na Portugalskem spet povzročile hudo krizo v Evropi. Zaradi nedavne politične krize so obresti za desetletne obveznice Portugalske poskočile za kar 1,32 odstotka in se ponovno približale meji osmih odstotkov.

Obstaja možnost, da bo Portugalska morala ponovno zaprositi za finančno pomoč EU-ja, Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Evropske centralne banke.

Predčasne volitve pa bi prinesle le še dodatne zaplete, saj bi to privedlo do zamud v izvajanju nujno potrebnih reform, da bi se portugalsko gospodarstvo postavilo na noge.

Tretje leto recesije in rekordna brezposelnost Vprašanje pa je, koliko bi te reforme sploh lahko pomagale Portugalski. Evropska unija, ki je Portugalski pred dvema letoma odobrila finančno pomoč, vztraja pri rezih in varčevalnih ukrepih, za katere se je že izkazalo, da ne morejo privesti do gospodarskega razcveta.

V skladu s smernicami Evrope Portugalski ni uspelo niti malo stabilizirati gospodarstva. Pričakovati je, da bo BDP letos upadel za 2,3 odstotka, kar pomeni, da bo leto 2013 za Portugalsko že tretje leto recesije. Slabo kaže tudi v zaposlovanju, saj je brezposlenost že pri rekordnih 18 odstotkih.

Kriza v evroobmočju se spet prebuja Ameriška investicijska banka Merrill Lynch je v nedavnem poročilu napovedala, da bo Portugalska kmalu potrebovala nov paket finančne pomoči. Vprašanje pa je, koliko je v bogatih državah EU-ja še politične volje, da bi pomagale tako imenovanemu obrobju evroobmočja.