Tina Vovk

Četrtek,
13. 2. 2014,
12.03

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 2. 2014, 12.03

8 let, 8 mesecev

Politik, ki želi razbiti staro gardo

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slabo leto po parlamentarnih volitvah je v italijanski politiki znova završalo. Premier Enrico Letta je dobil resnega izzivalca, ki ga lahko zamenja ali pa sproži nove volitve.

Po padcu Silvia Berlusconija v italijanski politiki vlada nekakšen vakuum, ki ga skuša zapolniti mladi ambiciozni politik Matteo Renzi. Pred dobrim letom dni je njegovo ime poznal redkokdo zunaj Firenc, kjer je župan od leta 2009, kaj kmalu pa se lahko zgodi, da bo postal predsednik vlade.

Renzi je pretresel italijansko politiko in zagrenil življenje strankarskemu kolegu Letti. Staromoden boj za oblast med Letto ter mlajšim in bolj karizmatičnim Renzijem je sprožil ugibanja, da bi naša zahodna soseda v nekaj dneh lahko dobila novo vlado. Poziv k odpravi celotne italijanske politične srenje Mladi župan Firenc je decembra lani postal voditelj najvplivnejše politične organizacije v Italiji, levosredinske Demokratske stranke (PD), iz katere izhaja tudi Letta. Preden je postal vodja PD, je bil praktično neznan. Njegov vzpon nakazuje potrebno generacijsko spremembo v italijanski politiki in prav na to karto stavi tudi sam; poziva k odpravi celotne italijanske politične srenje, ki velja za nekredibilno, koruptivno in neuspešno.

Ljudem ponuja upanje Renzi se volivcem ponuja kot nekdo, ki nima opravka s preteklostjo. Izžareva nemirno energijo. S svojo sproščenostjo in artikuliranostjo ponuja širokopotezne rešitve za številne italijanske tegobe. Volivce prepričuje, da lahko politika poteka drugače, da spremembe so mogoče. Preden je prevzel vodenje PD, je obljubil, da bo Italijanom ponudil nekaj zelo redkega – upanje. "Ljudje so zelo razočarani. Nič več ne verjamejo. Jaz verjamem in zato sem v politiki – ker verjamem."

Prevzem vodenja PD pa je bil le prvi korak k Renzijevemu cilju – položaju predsednika italijanske vlade. Renzi ne skriva, da si želi na čelu vlade zamenjati Letto. Ta zavrača odstop, po včerajšnjem enournem pogovoru pa je Letta svojim izzivalcem vrgel rokavico in jih pozval, naj predstavijo svoj alternativni program za reševanje Italije. Hkrati je opozoril, da bi Italija ponovno padla v politično krizo. Da je to zadnja stvar, ki jo država trenutno potrebuje, se zaveda tudi predsednik Giorgio Napolitani, ki ima edini moč, da razpusti parlament in razpiše nove volitve, zato obstaja možnost, da bi v primeru padca Lette za oblikovanje nove vlade prosil Renzija.

Raje bi šel na volitve Vendar je Renzi pred dilemo; raje bi šel na volitve, čeprav bi tvegal poraz proti desnosredinski koaliciji pod vodstvom Berlusconija, kot pa da bi premier postal z zamenjavo Lette, še posebej ker sploh ni član parlamenta. To bi namreč lahko škodilo njegovi podobi, ki jo je zadnja leta med vzponom proti političnemu vrhu skrbno gradil. Renzi, ki ne skriva prezira do levega krila svoje stranke, se predstavlja kot dinamičen modernizator, ki nima potrpljenja s starimi rituali okostenele politike. Po prepričljivi zmagi za vodstvo stranke decembra lani je vlado večkrat pozval, naj nadaljuje reforme ali pa skliče nove volitve, ko bo sprejet nov volilni sistem.

Tudi če bi se zgodile volitve, ni rečeno, da bo PD za svojega premierskega kandidata izbrala Renzija. Ko je ogovoril o odpravi "stare garde" v politiki, je govoril tudi o svojih strankarskih kolegih. Poleg tega imajo tisti bolj na levem spektru stranke ideološke pomisleke o Renziju, ki meni, da bi morala država postaviti jasna pravila za trge in se ne vmešavati v finančni sektor in velike posle. Renzi želi PD popeljati bolj na sredino in privabiti tudi volivce, ki so tradicionalno bolj naklonjeni desni sredini. Čeprav je produkt zmernih krščanskih demokratov, je Renzi obljubil, da njegova izvolitev ne pomeni konca levice.

Boljši pri dajanju kot izpolnjevanju obljub Ambiciozni Renzi poudarja, da je relativno nov na politični sceni, da ni bil še nikoli del nacionalne politične elite ali katerekoli vlade. Kritiki mu očitajo pomanjkanje izkušenj. Vodenje renesančnih Firenc je nekaj povsem drugega kot vodenje Italije. Njegovi številni privrženci sicer trdijo, da Firence vodi odlično, a tudi kritikov ne manjka. Mestna opozicija mu očita, da je veliko boljši pri dajanju kot izpolnjevanju obljub.

Srečanje 140 veljakov Demokratov naj bi se spremenilo v odprt obračun med Letto in Renzijem. Odločitev, za koga se bodo v PD odločili, naj bi bila znana danes popoldan. Vprašanje pa ostaja; ali lahko Renzi ponudi dobro rešitev za gospodarsko krizo v državi, zaradi katere je več kot 40 odstotkov mladih brezposelnih? Komentatorji ob tem opozarjajo, da Renzi trenutno nima sanjskega moštva, s katerim bi lahko zapolnil ministrska mesta in se lotil dela.