Gašper Lubej

Ponedeljek,
29. 3. 2010,
13.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 3. 2010, 13.24

8 let, 8 mesecev

"Peljal sem se mimo kraja eksplozije"

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vodja predstavništva slovenskega podjetja Kovintrade v Moskvi Peter Lujanac je za siol.net povedal, kako je doživel današnje jutro, ki ga je zaznamovala bombna eksplozija na postaji metroja Lubjanka.

Predstavništvo podjetja Kovintrade, ki je v Rusiji prisotno že skoraj 40 let in se ukvarja z uvozom tehnološke opreme, se nahaja v ulici Mjasnitskaja, le 400 metrov od postaje mestne železnice Lubjanka. Lujanac je povedal, da večje panike v Moskvi ni, informacije v medijih so skope, je pa stvar resna, saj je bila ena od eksplozij v neposredni bližini sedeža obveščevalne agencije FSB. Z Lujancem smo se pogovarjali tudi o političnih in gospodarskih razmerah v Rusiji, za katere je značilno vse večje nezadovoljstvo prebivalstva. Kje ste bili v času eksplozije? Kmalu po eksploziji sem se z avtom peljal mimo postaje Lubjanka v našo ulico Mjasnitskaja, le pet minut zatem pa so to cesto zaprli za promet. Iz naše ulice v smeri centra tako ni več mogoče potovati. Le nekaj zgradb stran od našega predstavništva je sedež štaba, ki koordinira reševalno akcijo. Videl sem ogromno policistov, gasilcev, reševalnih vozil in tudi helikopterjev. Glede na osmo uro zjutraj je bilo zelo živo, saj se v Moskvi delovni dan začne okrog devete ure.

Kakšen pomen ima dejstvo, da se na trgu nad postajo metroja nahaja sedež FSB? To lahko pomeni tudi neposredno opozorilo sistemu. Eksplozija se je zgodila na dvorišču FSB, ki naj bi skrbela za varnost državljanov, manj kot kilometer stran pa se nahaja Kremelj.

Je čutiti paniko? Večje panike ni, slišal sem se z ruskimi prijatelji in kolegi, nihče ni poškodovan. Je pa res, da je informacij bolj malo, največ jih je na internetu. V pisarni nimam televizije, mi je pa žena povedala, da je doma prvo informacijo o eksploziji slišala na Euronewsu in ne na ruskih kanalih. Ruski mediji sicer posredujejo informacije v takih primerih vedno z zakasnitvijo. Dokler ni uradnih izjav, so previdni, najmanj, kar si sedaj želijo v Moskvi, je panika. Mediji ne delujejo tako kot pri nas, kjer bi na prizorišču takega dogodka vrvelo od televizijskih kamer.

Verjetno se zaradi napadov počutite manj varno, bo to vplivalo na vaše vsakdanje življenje? Zame so eksplozije neprijetna osvežitev spomina na bombne napade pred nekaj leti. Kar nekaj časa je bilo v Moskvi mirno, zdaj pa se bomo vsaj nekaj časa počutili manj varno. Izogibal se bom metroju, hodil bom peš ali se vozil z avtomobilom, ne bom se zadrževal v množici ljudi.

Kateri so po vašem mnenju vzroki za eksplozije? Težko je reči. Pred leti so eksplozije v metroju sprožile vdove padlih v čečenski vojni, lahko da je tudi tokrat tako. So pa razmere v Rusiji zaradi krize zelo zaostrene. Najbolj so na udaru migranti z območja nekdanje Sovjetske zveze, ki so velikokrat brez dokumentov, domačini pa v njih vidijo konkurenco na trgu dela. Nezadovoljstvo med državljani se stopnjuje že nekaj let. Rusi sicer niso narod kot, denimo, Francozi, ki bi šel na ulico ob vsaki najmanjši stvari. V Rusiji vlada neke vrste diktatura, mediji so pod nadzorom, izjema je internet. Ljudje so razočarani, ker v zadnjih letih bistvenega napredka država ni naredila, policija je v razsulu, veliko je korupcije, proračun pa je odvisen predvsem od naravnih virov, nafte in plina. Cene nepremičnin so padle, krediti so ostali, plače so se znižale, kar je posebej boleče v Moskvi, v kateri je življenje zelo drago.