Petek,
6. 3. 2009,
8.10

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 3. 2009, 8.10

8 let, 9 mesecev

Obama sklical "zdravstveni vrh"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Barack Obama je pripravil poseben vrh o zdravstveni reformi, na katerega je povabil okrog 120 demokratov, republikancev, zdravnikov, predstavnikov zavarovalnic, poslovnežev in sindikalistov.

Ob koncu je ameriški predsednik povedal, da se vsi strinjajo, da je reforma potrebna. Reforme so potrebne Udeleženci vrha so izmenjali predloge in mnenja, pri čemer so se vsi načeloma strinjali, da so potrebne spremembe. Ameriško zdravstvo na leto porabi 2500 milijard dolarjev, obenem pa okrog 46 milijonov Američanov nima zavarovanja, ker si ga ne morejo privoščiti. Sistem dober le za ljudi z dobrim zavarovanjem Sistem je za tiste, ki imajo dobro zavarovanje, dober, saj ni tako dolgih čakalnih dob za zdravstvene posege kot v drugih razvitih državah, kjer imajo sisteme splošnega zdravstvenega zavarovanja. Za tiste brez zavarovanja pa v primeru bolezni sledi stečaj, če sploh pridejo do zdravnika.

Obama poudaril, da ne gre več le za moralno nujo, ampak tudi za proračunsko, saj jim brez ureditve uničujočih stroškov zdravstva gospodarstva ne bo uspelo spraviti na noge. Potrdil je, da vlada soglasje o potrebi po reformi. Z njo se strinjajo bolniki, zdravniki, medicinske sestre, zavarovalnice, sindikati, podjetja in tudi politiki, edino vprašanje je, na kakšen način.

Iskanje "rešitve, ki bo delovala" Obama je svoj predlog reforme predstavil že med predsedniško kampanjo, vendar ne zelo podrobno in tudi v četrtek je dejal le, da želi "najti rešitev, ki bo delovala".

Glede zdravstva je doslej dal že dva predloga. V stimulacijskem paketu je namenil denar za posodobitev zdravstvenih kartotek s prenosom na računalniške sisteme. V proračunu za leto 2010 pa je predlagal 634 milijard dolarjev kot polog za izvedbo reforme.

Kennedy prepričan, da bodo tokrat uspešni Obama je pred udeležence vrha stopil skupaj z novopečenim vitezom britanske krone, senatorjem Edwardom Kennedyjem iz Massachusettsa, ki si že desetletja prizadeva za splošni zdravstveni sistem. Kennedy, ki se bori z možganskim rakom, je dejal, da jim bo tokrat uspelo.