Torek,
3. 3. 2009,
20.47

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 3. 2009, 20.47

8 let, 9 mesecev

Obama in Brown za usklajen globalni odgovor na krizo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški predsednik Barack Obama je v Beli hiši kot prvega evropskega voditelja sprejel britanskega premiera Gordona Browna.

Gospodarska kriza je bila sicer glavna tema pogovorov Obame in Browna, ki bo imel v četrtek v okviru obiska v ZDA še govor pred obema domovoma ameriškega kongresa. Kot je dejal ameriški predsednik, ZDA in Velika Britanija delita skupne vrednote, kot je zaveza prostemu trgu, vendar pa bodo potrebne ostrejše regulacije finančnih trgov, da se sedanja kriza ne bi več ponovila. "Posebni odnosi" med ZDA in Veliko Britanijo Obama je ob tem potrdil "posebne odnose" med ZDA in Veliko Britanijo ter dejal, da bo Velika Britanija glavni partner ZDA v prizadevanjih za oživitev svetovnega gospodarstva. To bo tudi tema razprave 2. aprila, ko bo Brown v Londonu gostil svetovni gospodarski vrh voditeljev skupine industrijsko najrazvitejših in hitro rastočih gospodarstev G20.

Priložnost za pogovor svetovnih voditeljev bo tudi aprilski vrh zveze Nato v francoskem Strasbourgu in nemškem Kehlu, kamor se bosta Brown in Obama odpravila skupaj z nekaterimi drugimi voditelji držav G20, ki so tudi članice zveze Nato, kar iz Londona. Obama bo v času obiska Evrope obiskal tudi Češko, ki trenutno predseduje EU.

"Pri stimulaciji gospodarstev moramo delovati skupaj" Brown je bil že lani pobudnik skupnega svetovnega odgovora na krizo, pri čemer želi tudi korenite reforme Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, da bi lahko uspešneje vodili boj proti svetovni revščini, kakor tudi obvladovali krize. Obama pa je skušal odpraviti skrbi Velike Britanije, da posveča manj pozornosti globalnim prizadevanjem proti svetovni gospodarski krizi s tem, ko se osredotoča na oživitev ameriške ekonomije. "Pri stimulaciji gospodarstev moramo delovati skupaj, kakor tudi pri oblikovanju finančnih pravil, da se čez leta spet ne znajdemo v enakem položaju," je pojasnil tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs.

"Protiraketni ščit je uperjen proti Iranu, ne pa proti Rusiji" Obama je odgovarjal tudi na vprašanja glede odnosov z Rusijo. Pred kratkim je ruskemu predsedniku Dimitriju Medvedjevu poslal pismo glede načrtov za postavitev protiraketnega ščita v Evropi z raketami na Poljskem in radarsko postajo na Češkem, čemur Rusija odločno nasprotuje. "Kar sem sporočil v pismu, je to, o čemer govorim tudi javno, da je protiraketni ščit uperjen proti Iranu, ne pa proti Rusiji. Vedno nas je skrbelo, da bi lahko rakete iz Irana ogrožale ZDA in Evropo," je povedal Obama.

"Ne gre za nobeno vzajemno pogojevanje z Rusijo, ampak le za izraz dejstva, ker zmanjšanje iranske zavezanosti jedrskemu orožju zmanjšuje pritisk ali potrebo po protiraketnem obrambnem sistemu. To pa ne zmanjšuje ameriške zaveze varnosti Poljske in Češke oziroma drugih članic zveze Nato. Dejal sem, da je potrebno ponovno oživiti naše odnose z Rusijo," je poudaril ameriški predsednik.