Na Madžarskem se spominjajo najhujše industrijske okoljske nesreče v zgodovini države, ko se je iz tovarne aluminija na zahodu države izlilo več kot milijon kubičnih metrov strupene rdeče gošče.
V nesreči pred natanko letom dni je umrlo deset ljudi, uničenih pa je bilo več sto domov.
Najhuje prizadeta Kolontar in Devescer
Spominske slovesnosti so se danes odvile v najhuje prizadetih krajih Kolontar in Devecser, kjer so se zbrali številni politiki in dostojanstveniki. V Devecserju so ob tem odprli nov občinski center in pošto, tamkajšnji župan Tamas Toldi pa je povzel grozljive dogodke lanskega oktobra.
Kot "šokantno izkušnjo" je označil trenutek, ko je 4. oktobra lani zagledal, kako se rdeča gošča približno na višini oken vali prek ulic. Malo po poldnevu tistega dne se je namreč brez prehodnega svarila porušila 30 metrov visoka stena zadrževalnika odpadnih snovi v tovarni aluminija Mal v Ajki.
Devescer, ki je dom skoraj 5000 ljudem, je od tovarne oddaljen cele štiri kilometre, manjša vas Kolontar pa leži manj kot kilometer proč.
10 mrtvih, več kot 120 ranjenih
V nesreči je umrlo 10 ljudi, še okoli 120 jih je potrebovalo zdravniško pomoč, večinoma zaradi kemičnih opeklin. Kot so opozarjali številni, bi bil lahko smrtni davek še veliko večji, če bi do izliva prišlo ponoči, ko so okoliški prebivalci spali.
V nesreči je bilo popolnoma uničenih okoli 300 domov. Nekatere družine so namestili v več kot 100 novih hišah, ki ležijo na višje ležečih predelih, nekateri pa so se odločili sprejeti finančno nadomestilo in so si sami poiskali nova bivališča.
Kdo je krivec za katastrofo?
Jezni prebivalci želijo vedeti, kdo je bil kriv za izlitje, a vsaj s pravnega vidika je to še vedno odprto vprašanje. Družba Mal, ki je lastnica tovarne aluminija, bo sicer morala plačati 135,1 milijarde forintov (472 milijonov evrov) odškodnine za nastalo škodo.