Ponedeljek, 11. 8. 2008, 8.32
8 let, 7 mesecev
Mirovna prizadevanja niso ustavila ruskega vojaškega stroja
Na zahodu države, v Abhaziji, so ruski vojaki zavzeli gruzijsko vojaško bazo in odprli še drugo fronto. Ruski bombniki so tudi v ponedeljek kljub pozivom Zahoda k prekinitvi ognja in domnevnem umiku gruzijskih vojakov iz Južne Osetije nadaljevali z obstreljevanjem Gruzije.
Po navedbah Rusije so se medtem nadaljevali tudi spopadi v Južni Osetiji, čeprav naj bi tamkajšnje gruzijske sile po trditvah Tbilisija že v nedeljo odložile orožje in se umaknile. Rusija vztraja, da se gruzijske sile v Južni Osetiji še vedno borijo ter naj bi se celo pregrupirale in mobilizirale lokalne prostovoljce. Gruzija naj bi tudi obnovila topniško in letalsko obstreljevanje južnoosetijske prestolnice Chinvali. V gruzijskem obstreljevanju Chinvalija naj bi bili v noči na ponedeljek ubiti trije pripadniki ruskih mirovnih sil, več naj bi bilo ranjenih.
Ruske sile so medtem prečkale tudi de facto mejo med Gruzijo in Abhazijo ter z oklepnimi vozili vdrle v gruzijsko vojaško oporišče v mestu Senaki. Že pred tem naj bi ruski vojaki vkorakali v gruzijsko mesto Zugdidi in zavzeli tamkajšnje policijske postaje. Zavzetje Senakija je po navedbah Moskve del prizadevanj ruske vojske, da konča gruzijski upor na območjih v in okoli Južne Osetije. Pred tem je Rusija sicer večkrat zatrdila, da nima namena voditi osvajalske vojne v Gruziji in da ne bo zapuščala območja separatističnih pokrajin.
Mednarodna prizadevanja za rešitev krize so medtem že v polnem teku. Vodja francoske diplomacije in predsedujoči zunanjim ministrom EU Bernard Kouchner ter njegov finski kolega, predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Alexander Stubb sta oblastem v Tbilisiju predstavila mirovni načrt v treh točkah, ki predvideva trenutno prekinitev ognja, spoštovanje suverenosti in ozemeljske celovitosti Gruzije ter umik vojske na začetne položaje. Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je mirovni predlog podpisal in sprejel "skoraj vse predloge" EU in Ovseja.
Zunanji ministri skupine sedmih najrazvitejših držav na svetu (G7) so na telekonferenci Rusijo v ponedeljek pozvali, naj sprejme takojšnjo prekinitev ognja, ki jo je v Južni Osetiji enostransko razglasila Gruzija, ter izrazili vso podporo ozemeljski celovitosti Gruzije in mednarodnim prizadevanjem za rešitev krize pod vodstvom Kouchnerja in Stubba. Z gruzijskim vodstvom naj bi se še v ponedeljek v Tbilisiju sestala tudi generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Terry Davis in švedski zunanji minister ter predsednik odbora ministrov SE Carl Bildt.
Medtem pa se zaostrujejo napetosti med Rusijo in Zahodom, od koder prihajajo vse glasnejša opozorila, da Rusija v Gruziji uporablja prekomerno silo ter da mora končati svoje vojaške operacije. Ruski premier Vladimir Putin je v ponedeljek ostro kritiziral zahodne države, ki naj bi poskušale "napadalce v gruzijsko-osetijskem konfliktu predstaviti kot žrtev", ZDA pa naj bi po njegovem tudi ovirale ruske vojaške operacije, s tem ko naj bi na konfliktno območje s transportnimi letali vozile gruzijske vojake iz Iraka.
Humanitarni položaj v Gruziji je zelo resen, pa že opozarjajo mednarodne človekoljubne organizacije. Svetovni program za hrano (WFP) in Francija sta v Tbilisi tako že poslali nujno pomoč, Rusija pa razdeljuje pomoč v Južni Osetiji, kamor predstavniki mednarodnih organizacij zaenkrat še niso uspeli prodreti. Evropska komisija je v nedeljo zvečer sprostila milijon evrov pomoči. Pomoč je obljubil tudi Rdeči križ.