Ponedeljek,
13. 4. 2009,
13.41

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 4. 2009, 13.41

8 let, 9 mesecev

Kitajski prvi akcijski načrt glede človekovih pravic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Kitajska je objavila svoj prvi akcijski glede človekovih pravic, s čimer želijo tamkajšnje oblasti napraviti napredek tudi na tem področju.

Kitajska namerava z omenjenim dokumentom zagotoviti izboljšanje položaja manjšin in preprečiti mučenje pripornikov. Kitajska pogosta tarča kritik Kitajska je bila v zadnjem času pogosta tarča kritik Združenih narodov, drugih vlad po svetu in mirovnih aktivistov, ki so ji očitali, da stremi le h gospodarskim reformam in napredku, pri tem pa pozablja na osnovne človekove pravice, kot so svoboda govora in verska svoboda ter pravica do pravičnega sojenja.

Primarna je človekova pravica do bivanja in razvoja

Vlada je le izdala akcijski načrt glede človekovih pravic, vendar pa je ob tem poudarila, da bo njen glavni cilj še vedno ostal zagotavljanje boljšega življenjskega standarda. "Medtem ko Kitajska spoštuje svetovna načela glede človekovih pravic, bo kitajska vlada v prihodnje v luči realnosti na Kitajskem prednost dala zaščiti človekove pravice do bivanja in razvoja," je kitajska vlada zapisala v uvodu objavljenega dokumenta.

Pomemben poudarek tudi na pravici do zaslužka V načrtu so med drugim zapisali, da bo komunistično vodstvo več storilo na področju preprečevanja nezakonitih priporov in mučenja ter na področju izboljšanja standarda na Kitajskem živečih manjšin, žensk in brezposelnih. Vlada ob tem znova poudarja, da bo glavni poudarek njene politike še vedno zagotavljanje pravice do zaslužka.

20. obletnica pokola na Trgu nebeškega miru

Do sprejema akcijskega načrta je sicer prišlo dober mesec in pol pred letošnjo 20. obletnico pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru, ko je kitajska vojska ubila več sto ljudi in tako zaključila šest tednov trajajoče demokratične proteste. Kitajske oblasti sicer še vedno trdijo, da je krvavo zatrtje protestov zagotovilo 20 let gospodarske stabilnosti države, kar je ustvarilo pogoje za izjemen gospodarski razcvet.