Četrtek,
23. 4. 2009,
13.47

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 4. 2009, 13.47

8 let, 9 mesecev

Kitajska razkazuje pomorsko moč

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Kitajska je danes v pristanišču Qingdao postavila na ogled svoje vojaško ladjevje. Na pomorski paradi ob 60. obletnici kitajske vojne mornarice je sodelovalo 56 podmornic, rušilcev, fregat in letal.

Na največji paradi vojaškega ladjevja na Kitajskem doslej so sodelovale tudi vojaške ladje iz 14 držav, med drugim iz ZDA, Rusije in Francije, odprli pa sta jo kitajski jedrski podmornici, ki so ju tokrat prvič pokazali javnosti. Kitajska ni grožnja svetovni varnosti Kitajski predsednik Hu Jintao je v govoru zbranim gostom iz tujine zagotovil, da kitajske pomorske sile ne predstavljajo nevarnosti za nikogar, nato pa se je povzpel na krov rušilca Shijiazhuang. "Ne zdaj ne v prihodnosti, ne glede na to, v kakšni meri se bomo razvili, Kitajska ne bo težila k hegemoniji," je poudaril Hu.

Kitajske oblasti so pojasnile, da so druge države na prireditev povabile zato, da bi spodbudile razumevanje kitajskega vojaškega razvoja. "Sumničenje o tem, da je Kitajska grožnja svetovni varnosti, izvira iz pomanjkljivega razumevanja Kitajske," je dejal namestnik poveljnika vojne mornarice Ding Yiping.

Država z največ prebivalci na svetu je vselej poudarjala, da njen vojaški razvoj, ki ga ZDA pozorno spremljajo, ne predstavlja grožnje za druge države.

Incidenti na morju Kitajska je bila sicer v zadnjem času vpletena v več incidentov na morju. ZDA so se marca pritožile, da so kitajski čolni nadlegovali ameriško ladjo v Južnokitajskem morju in da je skoraj prišlo do trčenja. Kitajska je te trditve zavrnila in ameriško ladjo obtožila, da je izvajala "nezakonite dejavnosti".

V začetku meseca je v vode okrog spornega otočja Spratly napotila civilne patruljne ladje, kar je sprožilo negodovanje Filipov, ki si prav tako lastijo otoke.

Ob somalski obali varujejo poti pred pirati Kitajska pomorska samozavest se kaže tudi v odločitvi, da pošlje vojaške ladje v Adenski zaliv ob obali Somalije, kjer varujejo morske poti pred pirati.

Kitajska vojna mornarica sicer še vedno zaostaja za velikimi silami, saj nima letalonosilke. Po načrtih naj bi prvo dobila leta 2015.