Torek,
10. 8. 2010,
10.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 8. 2010, 10.43

8 let, 8 mesecev

Italija uvaja visoke kazni za prometne prekrške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če nameravate dopustovati v Italiji, vozite po pravilih, sicer boste morali globoko seči v žep. 13. avgusta začne namreč veljati novi zakon o cestnoprometnih prekrških, ki uvaja izredno visoke globe.

Če vam bodo italijanski policisti po 13. avgustu namerili od 0,5 do 0,8 promila alkohola, vas lahko to krepko udari po žepu, saj boste morali za prekršek odšteti od 500 do dva tisoč evrov globe, pa še vožnjo vam bodo prepovedali za obdobje od treh do šestih mesecev. Tako namreč zapoveduje novi zakon o varnosti cestnega prometa, ki določa ostrejše kazni za prometne prekrške, opozarjajo na policiji. Če alkotest pokazal več kot 1,5, vas bo to stalo od 1500 do šest tisoč evrov, sledi zapor od šest mesecev do enega leta ter prepoved vožnje za dve leti. Če prometno nesrečo povzroči pijan voznik, se kazni podvojijo, vozilo pa vam zaplenijo za 180 dni. Brez vozniškega dovoljenja lahko ostanejo tisti, ki napihajo več kot 1,5 promila. Prepoved uživanja alkohola velja za voznike, mlajše od 21 let, in voznike v prvih treh letih od pridobitve vozniškega dovoljenja. Enako velja prepoved za voznike tovornjakov, avtobusov oziroma vseh vozil, ki imajo poleg voznikovega še osem sedežev. Če mladi vozniki in vozniki več oseb kršijo predpise, jih lahko oglobijo za 155 do 624 evrov, če povzročijo prometno nesrečo, pa se kazen podvoji.

Za prekoračitev hitrosti do tri tisoč evrov globe Če prekoračite hitrost za več kot 40 kilometrov na uro, a manj od 60 kilometrov na uro od dovoljene, vas lahko to stane od 500 do dva tisoč evrov, če pa vozite več kot 60 kilometrov na uro od dovoljene hitrosti, je globa od 799 do 3119 evrov. Ustavljanje na postajah javnega prometa, na parkiriščih za invalide, ob klančinah vas lahko stane od 78 do 311 evrov za osebne avtomobile in od 38 do 155 evrov za kolesa z motorjem. Novi zakon uvaja spremembe tudi glede plačila glob v zvezi s prometnimi prekrški voznikov tovornih vozil, tudi za tista, ki so registrirana v tujini. Voznik lahko za prekršek, za katerega je določena globa, takoj plača globo na mestu prekrška v zmanjšanem obsegu, torej v višini najnižjega zneska za določen prekršek. Sicer mora policistu plačati varščino, ki za voznike vozil, registriranih v drugi državi članici EU, znaša najnižji znesek, ki ga določa zakon za storjeni prekršek. Če varščine ne plača, vozniku začasno zasežejo tovornjak do plačila, a največ za 60 dni. V tem obdobju vozilo skladiščijo na stroške storilca prekrška.