Ponedeljek, 17. 8. 2009, 8.35
8 let, 11 mesecev
Iran osvobodil francosko lektorico

24-letna Reissova je bila šest tednov zaprta v zloglasnem zaporu Evin, sedaj pa bo do izreka sodbe ostala na francoskem veleposlaništvu v Teheranu.
"Reissova je nedložna"
Reissovo so v Teheranu aretirali 1. julija, potem ko naj bi se udeležila pouličnih protestov po spornih predsedniških volitvah 12. junija, na katerih je vnovič zmagal Mahmud Ahmadinedžad. V začetku avgusta se je znašla med okoli 100 obtoženci, proti katerim se je pred televizijskimi kamerami začel množični sodni proces. V uradu francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja so v nedeljo povedali, da se je predsednik po telefonu že pogovarjal z Reissovo, ki da je "dobrega zdravja in duha".
Francija je ves čas vztrajala, da je Reissova nedolžna, to je, da ni vohunila. Ob tem je zahtevala, da jo Teheran takoj izpusti, a so iranski tožilci vztrajali, da mora ostati v državi do izreka sodbe v njenem primeru.
V zaporu je dočakala 24 let
Pariz je prav tako zahteval, da Iran ustavi proces proti francosko-iranski uslužbenki veleposlaništva v Teheranu Nazak Afšar, ki se je prav tako znašla med množico obtožencev. Slednja je bila na podlagi varščine izpuščena v torek.
Reissovo, ki je 30. julija v zaporu Evin dočakala 24 let, so iranske oblasti prijele na teheranskem letališču, ko je po šestmesečnem univerzitetnem delu poskušala zapustiti državo. V zadnjih tednih bivanja v Iranu je bila priča nasilnim povolilnim protestom.
Francoski zunanji minister Bernard Kouchner je povedal, da so jo iranske oblasti obtožile vohunjenja, ker je fotografirala proteste in posnetke pošiljala prijateljem. Po navedbah iranskih medijev pa je Reissova tudi priznala, da je poslala poročilo francoskemu veleposlaništvu.