Ponedeljek,
26. 8. 2013,
14.25

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 8. 2013, 14.25

9 let, 1 mesec

Inšpektorji ZN v Siriji tarča napada ostrostrelcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Inšpektorji ZN, ki naj bi na obrobju Damaska preiskali navedbe o napadu s kemičnim orožjem, so bili tarča napada ostrostrelcev. Zaradi napada so prekinili poskus preiskave.

"Prvo vozilo ekipe za preiskavo navedb o kemičnem orožju je bilo tarča več namernih strelov neznanih ostrostrelcev," je sporočil tiskovni predstavnik ZN Martin Nesirky. Morebitnih ranjenih v napadu ni navedel, udeleženci preiskave naj bi bili na varnem. Sirski režim je za napad že obtožil upornike. "Člani ekipe Združenih narodov (...) so bili tarča strelov oboroženih terorističnih skupin, ko so vstopili v kraj Moadamijet al Šam" jugozahodno od Damaska.

Preiskava še treh predhodnih napadov Sirske varnostne sile so inšpektorje "pospremile do območja pod nadzorom teh skupin". Sirska vlada tem "terorističnim skupinam" tudi "nalaga odgovornost za varnost" pripadnikov ZN. "Inšpektorjem je uspelo doseči mesto Moadamijet al Šam, obiskali pa so center rdečega polmeseca, kjer so se srečali z zdravniki," je povedal Abu Nadim, aktivist iz province Damask. Abu Nadim je povedal, da so inšpektorji nosili čelade in neprebojne jopiče, spremljala pa jih je njihova lastna varnostna ekipa.

Da so inšpektorji govorili z zdravniki in žrtvami domnevnega napada s kemičnim orožjem, je potrdil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Kljub "zelo nevarnim okoliščinam" so inšpektorji obiskali "dve bolnišnici, se pogovarjali s pričami, preživelimi in zdravniki, prav tako pa zbirali vzorce", je sporočil Ban. Obe bolnišnici sta sicer v Moadamijetu al Šamu.

Na spletu objavljeni video posnetki kažejo, kako se inšpektorji pogovarjajo z zdravniki in pregledujejo paciente oziroma preživele žrtve domnevnega napada s kemičnim orožjem. Strokovnjaki naj bi danes in v torek za testiranje v laboratoriju s petih lokacij vzeli vzorce zemlje, krvi, urina in tkiv žrtev. Po poročanju AFP so se inšpektorji medtem že vrnili v Damask.

Poskušali bodo ugotoviti, ali je bilo uporabljeno kemično orožje Inšpekcijska misija ZN naj bi v naslednjih dneh ugotovila, ali je dejansko prišlo do napadov s kemičnim orožjem, še posebej v predmestju Damaska. Po navedbah sirske opozicije je kemično orožje uporabil režim Bašarja al Asada, v napadu pa je bilo ubitih več kot 1300 ljudi.

Sirski režim jim je v nedeljo dovolil tudi preiskavo območja v bližini Damaska, kjer naj bi sirska vojska po trditvah opozicije preteklo sredo izvedla napad s kemičnim orožjem z več sto žrtvami. Režim obtožbe ostro zanika in za napad krivi upornike.

Strokovnjaki naj bi za testiranje v laboratoriju s petih lokacij vzeli vzorce zemlje, krvi, urina in tkiv. Da bi jim omogočili zbiranje dokazov, so se sirska vlada in uporniki dogovorili za prekinitev ognja.

Lavrov opozarja Zahod Medtem pa je ruski zunanji minister Sergej Lavrov opozoril Zahod pred vojaškim posredovanjem v sporu v Siriji brez odobritve Varnostnega sveta Združenih narodov, saj bi to pomenilo resno kršitev mednarodnega prava.

"Uporaba sile brez odobritve VS ZN je zelo resna kršitev mednarodnega prava, ki bi samo še poslabšala položaj v Siriji," je Lavrov povedal za novinarje in dodal, da se Zahod usmerja proti "zelo nevarni poti". Pri tem je še zagotovil, da se Rusija ne bo vpletla v sirski nesporazum. "Poglejte si samo naše stališče v preteklih letih," je povedal ruski zunanji minister in namignil na spore v Libiji in Iraku, kjer Rusija ni neposredno vojaško posredovala.

Mednarodna skupnost bi lahko ukrepala tudi brez soglasja Varnostnega sveta Pri tem je še pozval, naj mednarodna skupnost počaka na rezultate ekipe ZN, ki preiskuje domnevno rabo kemičnega orožja v Siriji. Lavrov se je s tem odzval na napovedi nekaterih držav, da bi bilo lahko posredovanje mogoče tudi brez soglasja VS ZN. Po besedah britanskega zunanjega ministra Williama Hagueja bi bil mednarodni odziv v Siriji mogoč tudi brez soglasne podpore Varnostnega sveta ZN. "Se je mogoče odzvati na kemično orožje brez popolne enotnosti Varnostnega sveta ZN? Rekel bi, da ja," je Hague dejal za britanski BBC.

Pripravljenost, da se pridruži mednarodni koaliciji proti sosednji Siriji tudi brez podpore VS ZN, je napovedala tudi Turčija. Odločitev o posredovanju v Siriji pa naj bi Zahod po obtožbah, da naj bi tamkajšnji režim uporabil kemično orožje, po besedah francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa sprejel v prihodnjih nekaj dneh.

Mirovna konferenca septembra še nerealna Lavrov pa je glede napovedane nove mirovne konference o Siriji v Ženevi dejal, da je nerealno pričakovati, da bi se lahko izvedla septembra. Po njegovih besedah krivda za to leži pri "negativni naravnanosti" sirske opozicije. Njegov ameriški kolega John Kerry pa mu je zagotovil, da mirovna konferenca bo.

Hagel: ZDA preučujejo vse možnosti glede Sirije ZDA razmišljajo o vseh možnostih v zvezi z domnevno uporabo kemičnega orožja v Siriji, je dejal ameriški obrambni minister Chuck Hagel. "Če bo sprejet kakršen koli ukrep, bo ta usklajen z mednarodno skupnostjo in v okviru tega, kar lahko pravno upravičimo," je poudaril. "Dokler ne bodo na voljo vsa dejstva in nismo absolutno prepričani o dogajanju v Siriji, ne bom razpravljal o posledicah delovanja ali nedelovanja," je novinarjem še dejal Hagel.