Sreda,
4. 3. 2009,
14.40

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 4. 3. 2009, 14.40

8 let, 9 mesecev

ICC izdal zaporni nalog za sudanskega predsednika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je izdalo zaporni nalog za sudanskega predsednika Omarja al Baširja zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu v Darfurju.

Nalog v nasprotju z zahtevo tožilca Luisa Morena-Ocampa ne vsebuje obtožbe o genocidu, kar je potrdila tiskovna predstavnica sodišča s sedežem v Haagu Laurence Blairon. Pojasnila je, da v gradivu, ki ga je pripravilo tožilstvo, niso navedeni prepričljivi razlogi za to, da bi lahko verjeli, da je sudanska vlada delovala s posebnim namenom iztrebiti Fure, Masalite in Zagave. Moreno-Ocampo: Al Bašir je osebno dal navodila za genocid Tožilec Moreno-Ocampo sicer al Baširja obtožuje, da je osebno dal navodila svojim silam, naj iztrebijo omenjene tri etnične skupine v Darfurju.

Sudanski predsednik je med drugim obtožen umorov, mučenja, posilstev preganjanja, namernih napadov na civilno prebivalstvo in ropanja, je pojasnila tiskovna predstavnica sodišča.

ICC nima lastnih policijskih sil, ki bi lahko izvedle aretacijo Sodišče bo zaporni nalog posredovalo Sudanu, državam, ki sodelujejo v ICC, ter članicam Varnostnega sveta ZN. Kot so pojasnili v Haagu, je na državah, da izvedejo aretacijo in obtoženca predajo sodišču. ICC namreč nima lastnih policijskih sil, ki bi lahko izvedle aretacijo.

Evropska unija je pozvala sudansko vlado k polnemu sodelovanju z ICC, prav tako pa je vlado in uporniška gibanja v pokrajini Darfur pozvala k takojšnji prekinitvi sovražnosti in k zadržanosti. Pozvala jih je tudi, naj olajšajo nadaljevanje nameščanja mirovnih sil v Darfurju, kot tudi prizadevanja humanitarnih organizacij, ki so vitalnega pomena za preživetje milijonov civilistov v pokrajini. Izpostavila je tudi njihovo obvezo za zaščito civilistov in spoštovanje človekovih pravic.

Sudan zavrnil sodelovanje s sodiščem Sudanska vlada je sodelovanje s sodiščem že zavrnila, s sedeža ZN v New Yorku pa so sporočili, da je Kartum zavrnil registracijo šest do deset nevladnih človekoljubnih organizacij, med njimi sta organizaciji Zdravniki brez meja in Oxfam. Organizaciji sta že opozorili, da bo zaradi tega ogroženih več sto tisoč ljudi v Sudanu, ki jim nudijo pomoč. Moreno-Ocampo je sicer poudaril, da je Sudan po mednarodnem pravu obvezan izvršiti zaporni nalog na svojem ozemlju. "To bo v dveh mesecih ali pa v dveh letih, a Bašir bo postavljen pred sodiščem," je še zagotovil Moreno-Ocampo.

Na izgon človekoljubnih organizacij, ki zagotavljajo osnovno pomoč okoli 2,7 milijona ljudem, ki so zaradi konflikta v Darfurju ostali brez domov, pomagajo pa tudi pri obnovi juga Sudana, uničenega po dveh desetletjih državljanskih vojn, se je takoj odzval generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Sudan je pozval, naj odločitev umakne, saj pomeni hud udarec človekoljubnim prizadevanjem v Darfurju. Ban je ob tem pozval Sudan, naj zagotovi varnost civilistom in nadaljuje sodelovanje z ZN, obe strani v konfliktu v Darfurju pa je pozval k politični rešitvi.

State Department pozval k zadržanosti Ameriški State Department je po razglasitvi odločitve ICC vse skupine v Sudanu, vključno z vlado, pozval k "zadržanosti". "Nadaljnjemu nasilju nad sudanskimi civilisti ali tujimi interesi se moramo izogniti in ga ne bomo tolerirali," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Robert Wood.

Rusija: Gre za nevaren precedenčni primer Izdaja zapornega naloga za sudanskega predsednika medtem po mnenju Rusije predstavlja "nevaren precedenčni primer" v mednarodnih odnosih in bi lahko imela negativne posledice tako na razmere znotraj Sudana kot na splošne razmere v regiji," je posvaril odposlanec ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva za Sudan Mihail Margelov.