Torek,
3. 11. 2009,
15.45

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Torek, 3. 11. 2009, 15.45

8 let, 3 mesece

Evropsko sodišče proti križu v italijanskih šolah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Evropsko sodišče za človekove pravice je presodilo, da križi v italijanskih javnih šolah kršijo svobodo do laičnega izobraževanja. Italijanska vlada je napovedala pritožbo.

Sodišče je v zvezi s pritožbo Solie Lautsi presodilo, da Italija s križi v javnih šolah krši pravico staršev, da otroke vzgajajo v skladu s svojimi prepričanji. Sodišče tudi ugotavlja, da križi v šolah omejujejo pravico otrok do tega, ali verujejo ali ne. Sodišče prisodilo 5000 evrov odškodnine Lautsijevi, ki je postopek sprožila pred osmimi leti, ko sta njena otroka začela hoditi v državno šolo v kraju Albano pri Benetkah, je sodišče v Strasbourgu prisodilo 5000 evrov odškodnine. Denar ji mora izplačati italijanska vlada, ki pa ji sodišče ni naložilo odstranitve križev. Tožnico je motilo, da so v vseh razredih v šoli razpela. Preden se je obrnila na Evropsko sodišče za človekove pravice, se je več let pravdala pred sodišči v Italiji.

"Križ v razredu je del italijanske tradicije" Italijanska šolska ministrica Stella Gelmini se je na odločitev sodišča ostro odzvala. Zatrdila je, da nihče, "niti sodišče, ki je pod ideološkim vplivom", Italije ne bo oropalo njenih tradicij. Kot je poudarila, je križ v razredu del italijanske tradicije.

Odločitev sodišča kritiziral tudi Vatikan Odločitev sodišča v Strasbourgu je kritiziral tudi Vatikan. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je dejal, da je razpelo "temeljni znak pomena verskih vrednot" v italijanski zgodovini in kulturi. Evropsko sodišče se nima nobene pravice vmešavati v tako globoko italijansko zadevo, sicer pa se zdi, da želi sodišče pozabiti vlogo krščanstva v evropski identiteti, je še dodal.

Katolicizem je del italijanske zgodovinske dediščine Italijanska škofovska konferenca CEI je medtem podobno obsodila "ideološko vizijo" evropskega sodišča in razsodbo označila kot "neodgovorno". Križ ni zgolj verski, ampak tudi kulturni simbol, so v izjavi za javnost zapisali škofje, obenem pa tudi spomnili, da je v skladu s konkordatom med italijansko državo in Vatikanom iz leta 1984 katolicizem del zgodovinske dediščine italijanskega naroda.