Petek,
20. 4. 2012,
17.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 4. 2012, 17.39

8 let, 7 mesecev

Evropski poslanci za sodobnejše in konkurenčnejše univerze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Evropski parlament je s sprejetjem resolucije članice Evropske unije pozval, naj zagotovijo boljše financiranje visokošolskih institucij.

Tako bi lahko študij omogočili ljudem iz vseh socialnih okolij in da bi lahko več študentov odšlo na študij v tujino.

Evropski poslanci so poudarili še, da se morajo univerzitetni programi za večjo konkurenčnost evropskega visokošolskega izobraževanja stalno prilagajati potrebam trga dela, piše na spletni strani Evropskega parlamenta.

Najmanj dva odstotka bruto domačega proizvoda je treba vložiti v izobraževalni sektor Poslanci so izrazili obžalovanje zaradi varčevanja članic EU na področju izobraževanja, ob tem pa jih spomnili na dolžnost, da je treba najmanj dva odstotka bruto domačega proizvoda vložiti v izobraževalni sektor.

Poročevalec Laszlo Tokes (EPP) je med četrtkovo razpravo izpostavil pomen visokošolskega izobraževanja pri doseganju ciljev, ki izhajajo iz strategije EU do leta 2020. Izrazil je upanje, da bo sodobno izobraževanje mladim pomagalo zagotoviti svetlo prihodnost.

Zver: Univerze v Evropi so že stoletja izvor napredka in zibelka vrednot V četrtkovi razpravi o posodobitvi evropskih visokošolskih sistemov je sodeloval tudi slovenski poslanec v Evropskem parlamentu Milan Zver (EPP/SDS). Po njegovih besedah so univerze v Evropi že stoletja izvor napredka in zibelka vrednot. Tako pa mora ostati tudi v času, ko govorimo o tretji generaciji univerz, o tretji misiji univerz.

"Za uspešnejši dialog z univerzami se mora potruditi tudi gospodarstvo" "Univerze se morajo zato bolj odpreti, predvsem do gospodarstva, in ustvariti, kot pravi Tokes, koalicijo znanja," je še dodal Zver. Za uspešnejši dialog z univerzami se mora po Zverovem mnenju potruditi tudi gospodarstvo - objavljati mora, kakšne kompetence in veščine potrebuje, da bi lahko univerze posodobile svoje učne načrte in študijske programe.

Ob koncu je Zver pozdravil tudi vzpostavljanje novega orodje za bolj objektivno razvrščanje evropskih univerz, t.i. "U-multirank", so sporočili iz Zverove pisarne.