Ponedeljek,
28. 2. 2011,
21.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 2. 2011, 21.57

8 let, 8 mesecev

Erdogan ob odprtju Cebita izpostavil pomen Turčije za EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Turški premier Recep Tayyjip Erdogan je ob odprtju mednarodnega računalniškega sejma Cebit v Hannovru čustveno pozval k sprejemu Turčije v EU.

Erdogan, ki je sejem odprl skupaj z nemško kanclerko Angelo Merkel, je opozoril, da so zadnji nemiri v arabskem svetu dokazali, kako pomembno je, da je Turčija glede na svoj geostrateški položaj zraven. "Dogodki na Srednjem vzhodu in v Afriki so opozorili na pomembnost Turčije. Turčija zna komunicirati z Vzhodom in Zahodom ter s Severom in Jugom. Turčija je država, ki resnično pozna svoje sosede," je izjavil turški premier. Erdogan pričakuje dolgoročno perspektivo "Pričakujemo, da v Evropi ne bodo sledili populistični politiki v smislu našega vstopa in pričakujemo dolgoročno perspektivo," je še dejal Erdogan. Nemčija in Francija za posebno partnerstvo s Turčijo Pogovori o vstopu Turčije v Evropsko unijo med Ankaro in Brusljem so zastali v veliki meri zaradi nerešenega vprašanja glede razdeljenega Cipra, ki je vstopil v EU leta 2004, pa tudi zaradi neformalnega nasprotovanja med več članicami, da bi velika muslimanska Turčija postala članica EU. Predvsem Nemčija in Francija zagovarjata t.i. posebno partnerstvo s Turčijo, ki pa to idejo zavrača.

Erdogan je v minulih dneh večkrat opozoril, da gre potrpljenje Turčije z Brusljem h koncu. Tako je pred prihodom v Nemčijo Erdogan med drugim izjavil, da "če si ne želijo Turčije, naj to odprto povedo ... in potem se bomo brigali zase in jih ne bomo več nadlegovali".

"Turčija - partnerska država par excellence" Merklova sicer v svojem govoru ob odprtju sejma prizadevanj Ankare glede EU ni omenila. Opozorila je na "neverjetno dinamičen razvoj" in na vse večji pomen internetne industrije, ki se je skozi družabna omrežja v minulih tednih pokazala še zlasti pri spremembah v severnoafriških državah. Turčijo, ki je partnerska država letošnjega sejma informacijskih tehnologij in telekomunikacij, pa je Merklova označila za "partnersko državo par excellence".

Sejem, ki bo vrata za obiskovalce odprl v torek, bo letos postregel z okrog 4200 razstavljavci iz 70 držav, med katerimi bodo tudi slovenska podjetja.