Evropska komisija je sprejela novo strategijo, s katero želi spodbuditi uporabo zelene infrastrukture in zagotoviti, da so naravni procesi sistematično vključeni v prostorsko načrtovanje.
Zelena infrastruktura je pogosto cenejša in trajnejša kot ustaljene gradbene alternative. Parki s pestro biotsko raznovrstnostjo, zeleni prostori in koridorji za svež zrak lahko na primer ublažijo negativni učinek poletnih vročinskih valov, poudarjajo v Bruslju.
Z zeleno infrastrukturo privlačnejše življenje in delo
Namesto gradnje struktur za zaščito pred poplavami bi na primer rešitev z zeleno infrastrukturo omogočila naravnim mokriščem, da vsrkajo prekomerno vodo zaradi obilnega deževja. Poleg zdravstvenih in okoljskih koristi prinaša takšna infrastruktura tudi mnoge družbene koristi: ustvarja delovna mesta in mestna okolja naredi privlačnejša za življenje in delo. Poleg tega omogoča dobro počutje prosto živečih živali in rastlin tudi v urbanih okoljih.
Strategija, ki jo je v tem tednu uvedla komisija, se bo osredotočala na spodbujanje zelene infrastrukture na glavnih področjih politike, kot so kmetijstvo, gozdarstvo, narava, voda, pomorstvo in ribištvo, regionalna in kohezijska politika, blaženje podnebnih sprememb in prilagoditev nanje, promet, energija, zaščita pred naravnimi nesrečami in raba zemljišč.
Cilji evropske komisije
Do konca leta 2013 bo komisija pripravila smernice, da prikaže, kako se zelena infrastruktura lahko vključi v izvajanje teh politik v obdobju od 2014 do 2020. Poleg tega bo strategija spodbujala izboljšanje raziskav in podatkov, krepitev znanja in spodbujanje inovativnih tehnologij, ki podpirajo zeleno infrastrukturo, in boljši dostop do financ za projekte zelene infrastrukture ter podpirala projekte zelene infrastrukture na ravni EU.
Do konca leta 2015 bo komisija izdelala študijo, s katero bo ocenila priložnosti za razvoj vseevropske mreže zelene infrastrukture.
Do konca leta 2017 pa bo komisija pregledala napredek v razvoju zelene infrastrukture in objavila poročilo o pridobljenih izkušnjah skupaj s priporočili za ukrepanje v prihodnje.
Zelene strehe, parki in zelene površine
Okoljske rešitve z zeleno infrastrukturo v urbanih okoljih, kot so zelene strehe, parki in zelene površine, pozitivno vplivajo na zdravje ljudi, pomagajo reševati družbene probleme, prihranijo energijo in olajšajo odtekanje vode. Boljše načrtovanje infrastrukture prispeva tudi k učinkovitejši politiki mobilnosti in gradnje, še poudarjajo v Bruslju.