Nedelja,
22. 2. 2009,
10.33

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 22. 2. 2009, 10.33

8 let, 9 mesecev

Clintonova: Kitajska naj nadaljuje s kupovanjem ameriških obveznic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je zaključila obisk na Kitajskem, ki je bil obenem tudi njeno prvo potovanje v tujino, odkar je januarja zasedla položaj.

Ob obisku je Kitajsko pozvala, naj še naprej kupuje ameriške obveznice, s čimer bo pripomogla k oživitvi ameriškega gospodarstva in hkrati spodbudila uvoz kitajskih izdelkov v ZDA.

Gospodarstvi sta prepleteni Clintonova je ob tem poudarila, da je kupovanje ameriških obveznic s strani Kitajske ključnega pomena za financiranje 787 milijonov ameriških dolarjev vrednega stimulacijskega načrta. "Naši gospodarstvi sta prepleteni, zato na Kitajskem vedo, da morajo ZDA sprejeti nekatere drastične ukrepe v povezavi s stimulacijskim paketom, s čimer bo med drugim Kitajska zopet lahko oživila izvoz na svoje največje tržišče - v ZDA," je poudarila Clintonova.

"Morali se bomo še dodatno zadolžiti"

"Morali se bomo še dodatno zadolžiti. Gotovo ne bi bilo v interesu Kitajske, da našega gospodarstva ne bi oživili," je dodala Clintonova in poudarila, da je po njenem mnenju "pametna odločitev, da kitajska vlada in tamkajšnja centralna banka nadaljujeta s kupovanjem ameriških dolgoročnih državnih obveznic".

Kitajska ima že za skorajda 700 milijard ameriških obveznic Kitajska ima sicer v lasti največ ameriških državnih obveznic v skupni vrednosti 696,2 milijarde dolarjev, sledi pa ji Japonska, ki je v nakupe tovrstnih vrednostnih papirjev doslej vložila 578,3 milijarde dolarjev.

Clintonova se je srečala tudi z družbeno angažiranimi Kitajkami

Clintonova je z obiskom Kitajske zaključila svojo prvo pot v tujino v vlogi ameriške državne sekretarke, pred tem pa se je v okviru obiska mudila tudi na Japonskem in v Južni Koreji. Pred odhodom iz Pekinga se je udeležila tudi maše in se v prostorih veleposlaništva srečala z družbeno angažiranimi Kitajkami, s čimer naj bi se zavzela za svobodo vere in želela ohrabriti civilno družbo na Kitajskem.