Ponedeljek,
16. 2. 2009,
8.04

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 2. 2009, 8.04

8 let, 9 mesecev

Chavezu zelena luč za neomejen mandat

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Venezuelski volivci so na nedeljskem referendumu glasovali za predlog spremembe ustave, po katerem število predsedniških mandatov ne bo več omejeno na dva.

To pomeni, da se bo lahko sedanji predsednik Hugo Chavez leta 2012 potegoval za nov šestletni mandat na čelu države. Za spremembo ustave je glasovalo dobrih 54 odstotkov volivcev, proti pa jih je bilo 45 odstotkov.

"Resnica premagala laž" Chavez, ki državo vodi že deset let, je pozdravil odločitev volivcev, rekoč, da je v Venezueli "resnica premagala laž". Njegovi privrženci pa so organizirali množična slavja z ognjemeti, ki so se začela, še preden so bili razglašeni izidi referenduma.

V skladu s predlaganimi spremembami bodo iz venezuelske ustave črtali sedanjo omejitev, po kateri lahko tako predsednik države kot tudi župani in guvernerji svojo funkcijo opravljajo največ dva zaporedna mandata. Podoben referendum je v Venezueli potekal že decembra 2007, a so volivci tovrstne predloge tedaj zavrnili.

V parlamentu proti glasovalo le šest poslancev Venezuelski parlament je omenjena ustavna dopolnila sicer potrdil že januarja, a potrebujejo še podporo na referendumu. Za predlog je takrat glasovala velika večina poslancev v 167-članski narodni skupščini; samo šest poslancev je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo.

Chavez, ki je po zaslugi svojih milijardo dolarjev vrednih socialnih, še posebej zdravstvenih in izobraževalnih programov, financiranih z dohodki od izvoza bogatih zalog nafte, priljubljen predvsem med revnimi prebivalci Venezuele, kljub desetletju na oblasti poudarja, da potrebuje več časa za uresničitev svoje socialistične revolucije.

Opozicija: Konec demokracije, začenja se diktatura Opozicija pa je v predreferendumski kampanji opozarjala, da bi bilo s predlaganimi spremembami ustave konec demokracije v državi, sicer pa Chaveza obtožuje, da državo peha v diktaturo, ter opozarja na korupcijo in porast kriminala. Napoveduje tudi, da bo občuten padec cen nafte kot glavnega vira dohodkov države v naslednjih mesecih močno prizadel Chavezove obsežne socialne programe.