Ponedeljek,
25. 5. 2015,
10.14

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 5. 2015, 10.14

9 let, 2 meseca

Cerkev in gejevske poroke po irskem referendumu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po Irski o referendumu o gejevskih porokah razmišlja še ena katoliška država - Italija.

"Zgodila se je družbena revolucija," je po uspehu irskega referenduma o porokah istospolnih partnerjev dejal dublinski nadškof Diarmuid Martin in poudaril, da mora cerkev najti način, kako se soočiti z realnostjo.

Ne glede na to, kako nevarno je o človekovih pravicah glasovati na referendumu, irski referendum ni bil zgodovinski le zato, ker je to prva država, ki bo z referendumsko odločitvijo pravico do porok istospolnih partnerjev zapisala v ustavo, temveč tudi zato, ker se je zgodil v državi, kjer je vpliv Katoliške cerkve eden najmočnejših v Evropi. Ne pozabimo: večino šolstva na Irskem nadzira prav Katoliška cerkev.

A tudi na Irskem očitno cerkev izgublja svojo dominantno vlogo moralne avtoritete. Analitiki trdijo, da je to tako zaradi številnih pedofilskih afer, v katere so vpleteni cerkveni dostojanstveniki. Morebiti pa se je res zgodila družbena revolucija.

Vatikan o referendumu molči

Stališča do porok istospolnih partnerjev je nenazadnje precej omilil tudi papež Frančišek. Vatikan o irskem referendumu sicer še molči, a papež je že pred tem naročil, naj preučijo razloge, zakaj toliko držav dovoljuje poroke istospolnih partnerjev.

Papež sicer še vedno vztraja pri trditvi, da je zakonska zveza le zveza med žensko in moškim. Še pred štirimi leti je kot kardinal Bergoglio v Argentini dejal, da so "istospolne poroke hudičevo delo", ki vnaprej diskriminira otroke. Kot papež sicer ne govori več o hudičevem delu, a je denimo letos med obiskom Filipinov jasno in glasno poudaril, da je le ena zakonska zveza in le ena družina – med moškim in žensko, z mamo in očetom.

Toda prav v njegovi Južni Ameriki, kjer je katoliška doktrina še kako živa in pomembna, so v Braziliji, Urugvaju in Argentini sprejeli zakone, ki dovoljujejo poroke istospolnih partnerjev. Argentina je bila leta 2010 celo prva južnoameriška država s takim zakonom, ki dovoljuje tudi posvojitev otrok. V Argentini je bil leta 2012 rojen prvi otrok na svetu, ki so mu izdali rojstni list z dvema očetoma.

Za spremembe pripravljena tudi Italija?

Dan po irskem referendumu so tudi v Italiji politiki napovedali, da bodo storili vse, da bodo tudi v tej državi poroke istospolnih partnerjev legalne. Italija je sicer edina zahodnoevropska država, ki ne priznava ne civilnega partnerstva ne poroke istospolnih partnerjev.

Vlada je sicer že predlagala zakon o registriranem partnerstvu, ki je bil zasnovan po nemškem modelu in parom podeli enake pravice kot zakonska zveza, tudi možnost posvojitve partnerjevih bioloških otrok. Toda zakon se je zataknil v senatni komisiji, kjer so mu dodali 4320 amandmajev. Zakon trenutno popravljajo tako, da ne bi bila nikjer omenjena zakonska zveza.

Italijanski cerkveni dostojanstveniki pa so manj realni kot irski. "Katoliška cerkev v Italiji je velikokrat trdila, da je treba spoštovati legitimne pravice ljudi, a istospolne poroke so nekaj čisto drugega," je za La Repubblico dejal sicilijanski nadškof Michele Pennisi.

Kljub temu pa italijanski mediji napovedujejo, da bi se v primeru referenduma v Italiji kaj lahko ponovilo glasovanje iz leta 1974, ko so Italijani na referendumu kljub nasprotovanju cerkve podprli ločitve. Tedaj je ta odločitev veljala za družbeno revolucijo.