Sreda,
20. 7. 2011,
15.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 7. 2011, 15.16

8 let, 8 mesecev

Anastasijević: Odpadli so vsi sumi, da srbska oblast ščiti vojne zločince

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ob prijetju še zadnjega haaškega ubežnika Gorana Hadžića se vrstijo odzivi mednarodne in domače javnosti.

"To je še ena dobra novica iz Srbije, ki zavrača vsak sum, da srbske oblasti ščitijo vojne zločince," je aretacijo Gorana Hadžića komentiral novinar beograjskega tednika Vreme Dejan Anastasijević.

Prepričan je, da so bili sumi o tem, da oblasti ščitijo srbske vojne zločince, v preteklosti utemeljeni, a videti je, da je "Boris Tadić mislil resno, ko je ob prevzemu mandata napovedal, da bo ta vlada izpolnila svoje mednarodne obveznosti," je za SiOL povedal Anastasijević.

Padla zadnja ovira na poti Srbije v EU "Tako kot v primeru Mladića in Karadžića se tudi v tem primeru pojavljajo špekulacije oziroma ugibanja, da so vse srbske oblasti ves čas vedele, kje se skrivajo osumljenci vojnih zločinov, da pa so iz političnih razlogov čakale oziroma računale z njihovo aretacijo. Do sedaj nisem odkril nobenega konkretnega dejstva, ki bi takšne špekulacije potrjeval," je dejal Anastasijević. Tako je padla tudi zadnja ovira na poti Srbije v Evropsko unijo, je prepričan Anastasijević.

Anastasijević je znani srbski raziskovalni novinar, ki je med drugim spremljal padec Vukovarja, kot priča je nastopil v procesu na haaškem sodišču zoper Slobodana Miloševića, leta 2007 pa je skupaj z ženo, hči je bila na srečo na rojstnodnevni zabavi, preživel atentat, ko je nekdo pod oknom stanovanja podstavil dve ročni bombi. Ena je eksplodirala.

EU: Aretacija je pomemben korak Srbije V EU so pozdravili prijetje Hadžića kot "še en pomemben korak Srbije pri uresničevanju njene evropske perspektive". "Po prijetju Ratka Mladića je ta aretacija pozitiven signal za EU in za sosede Srbije, predvsem pa o sami pravni državi v Srbiji," so poudarili visoki predstavniki EU.

"Srbski narod je v procesu soočanja s preteklostjo" "Srbski narod je v procesu soočanja s preteklostjo in premikanja v boljšo, evropsko prihodnost," so v skupnem odzivu še zapisali predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton.

Prijetje Hadžića je po njihovih navedbah pomembno tudi za mednarodno pravosodje. V EU pričakujejo, da bo Hadžić čim prej predan Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, in poudarjajo, da je popolno sodelovanje Beograda s Haagom še naprej bistveno za pot Srbije v EU.

Buzek: Korak na poti proti polni spravi v regiji Aretacijo je pozdravil tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek. V izjavi za javnost je poudaril, da pomeni aretacija dobro novico "s stališča pravice, stabilnosti v regiji in integracije Srbije v EU". Njegova aretacija po prijetju bivšega poveljnika bosanskih Srbov Mladića pomeni dodaten dokaz o dobrem sodelovanju Srbije s haaškim sodiščem in kaže na zavezanost Srbije EU. "To je še en korak na poti proti polni spravi v regiji in njeni skupni prihodnosti v EU," je še dejal Buzek, kot so sporočili iz Bruslja.

Na haaškem sodišču pozdravljajo aretacijo Glavni tožilec haaškega sodišča Serge Brammertz je pozdravil aretacijo. Predsednik haaškega sodišča, sodnik O-Gon Kwon pa je v sporočilu zapisal, da današnja aretacija sodišče "približuje zaključku njegovega mandata".

"Tožilec pozdravlja aretacijo zadnjega ubežnika," je dejal posebni Brammertzov svetovalec Frederick Swinnen. Predsednik sodišča pa je poudaril, da je aretacija Hadžića "pomemben dogodek v zgodovini sodišča" ter dodal, da se bo lahko sodišče zdaj, ko ni več nobenega ubežnika, osredotočilo na zaključek mandata.

Namestnik srbskega tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je medtem v Beogradu dejal, da bodo Hadžića haaškemu sodišču izročili v roku enega tedna.

Del Ponte: Hadžićeva aretacija velik uspeh Nekdanja glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ocenila, da je aretacija zadnjega haaškega ubežnika Gorana Hadžića velik uspeh srbskih oblasti, ki bo pospešil približevanje Srbije Evropski uniji.

"Ogromen korak za mirno prihodnost" "Srbska vlada je naredila ogromen korak naprej za demokratično in mirno prihodnost države. Gre za velik političen pomen," je še dejala. Dodala je, da gre tudi za velik uspeh mednarodnega pravosodja, "srbska vlada pa je delovala odlično, zelo pametno in v korist prihodnosti države", kar bo po njenih besedah tudi olajšalo pot Srbije v EU.

Del Ponte: Mandat VS ZN je izpolnjen "Zdaj lahko rečemo, da so vsi, ki so obtoženi za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, aretirani. Mandat Varnostnega sveta Združenih narodov je izpolnjen. To je zelo pomembno. Verjamem, da je bilo storjeno vse, da so bili odgovorni za vojne zločine aretirani in se bodo znašli pred sodiščem. To je pomembno za žrtve. Sodišče pa bo lahko, ko se bodo končali vsi sodni procesi, tudi prizivni, zaprlo svoja vrata," je še dejala Del Pontejeva.

"Proti Mladiću dovolj dokazov" Kar zadeva sojenje nekdanjemu vojaškemu poveljniku bosanskih Srbov Ratku Mladiću, je Del Pontejeva ocenila, da obstaja dovolj dokazov, zavzela pa se je tudi, da bi glede Srebrenice sodili skupaj Mladiću kot nekdanjemu političnemu voditelju bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću.

"Srbija je zaprla poglavje polpretekle zgodovine" Tudi evropski poslanec Jelko Kacin (ALDE/LDS), poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo, je za prijetje zadnjega haaškega ubežnika čestital srbskim oblastem. "Srbija je z današnjim dejanjem zaprla mučno poglavje svoje polpretekle zgodovine, ki ji je onemogočalo napredek in razvoj v smeri evropskih integracij," je zapisal poslanec v sporočilu za javnost. Menil je še, da Srbija danes vstopa v novo obdobje, v katerem bo ključ uspeha pri približevanju EU v razvoju regionalnega sodelovanja in boju zoper korupcijo.

Fajonova: Aretacija bo državo pripeljala bliže EU Po mnenju evropske poslanke Tanje Fajon (S&D/SD) je Srbija dokazala, da je odločena razčistiti s preteklostjo in s hitrimi koraki napredovati po evropski poti. "Aretacija Hadžića bo državo nedvomno pripeljala bliže EU," je poudarila in menila, da je prijetje pomembno tudi za spravo med ljudmi v regiji.

Nekdanji srbski zunanji minister Vuk Drašković je aretacijo "Miloševićevega korporala, ki je Srbiji naredil veliko škode", pozdravil. Poudaril je, da morajo zdaj pred sodišče priti tudi ljudje, ki so Hadžića ves ta čas ščitili in skrivali.

Srbska radikalna stranka pa je aretacijo obsodila. V sporočilu so zapisali, da se je "režim predsednika Borisa Tadića očitno odločil, da po ukazu Zahoda vsakega Srba izroči protisrbskemu haaškemu sodišču".

Kosorjeva: Na aretacijo smo čakali predolgo Hrvaška premierka Jadranka Kosotje ocenila, da je aretacija Hadžića dobra novica za "celotno človeštvo, Hrvaško in družine na tisoče žrtev". A kot je dodala "smo čakali predolgo, saj smo letos obeležili 20. obletnico neodvisnosti, v Vukovarju pa 20. obletnico prihoda sovražnih sil".

Tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je med obiskom na Kvarnerju ocenil, da prijetje Hadžića prihaja z zamudo. Pravica je počasna, a na koncu doseže vse, je dodal. Kot je dodal, je aretacija "dobra za pravico in dobrososedske odnose, a tudi za Srbijo samo, ki se je končno odločila, da bo sodelovala s haaškim sodiščem".

Vojni veterani: Aretirati bi ga morali že pred 15 leti Vojni veterani iz Šibenika so opozorili, da bi Hadžića morali aretirati že pred 15 ali 20 leti. Sodišče v Šibeniku ga je namreč leta 1995 v odsotnosti obsodilo na 20-letno zaporno kazen zaradi vojnih zločinov nad civilisti. Poleg njega so obsodili še deset oseb zaradi prekomernega obstreljevanja območja Šibenika leta 1992 in 1993, ko je bil Hadžić predsednik Republike Srbske krajine na zasedenih hrvaških območjih.