Tina Vovk

Sobota,
2. 8. 2014,
14.35

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 2. 8. 2014, 14.35

8 let, 9 mesecev

1,1 bilijona evrov vreden vojaški projekt

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Neverjetno drag projekt je ameriško vojsko prisilil v novo strategijo, ki se bo odmaknila od megalomanskih, dolgotrajnih projektov, prevelikih, da bi jim lahko pustili, da propadejo.

Vojaški program F-35 joint strike (skupen napad) je najdražji in verjetno najbolj napak poln projekt v zgodovini ameriške vojske. Ameriško obrambno ministrstvo naj bi med 55-letnim življenjskim obdobjem F-35 stal 1,5 bilijona ameriških dolarjev (1,1 bilijona evrov), zato je Pentagon leta 2010 projekt razglasil za prevelik, da bi ga pustili propasti.

Projekt F-35 je postal simbol vsega, kar je narobe s porabo ameriškega obrambnega sektorja: nenadzorovano naraščanje stroškov, proizvajalci, ki za nič ne odgovarjajo (v tem primeru Lockheed Martin), ter interna klima v Pentagonu, ki ne more primerno slediti poti davkoplačevalskega denarja.

Za letalo do 250 milijonov evrov Ameriški davkoplačevalci bodo leta 2015 za letalo iz programa F-35 plačali med 148 in 337 milijoni dolarjev (med 110 in 251 milijoni evrov), odvisno od modela. V to ceno niso vključeni stroški raziskav, razvoja, testiranja in ocenjevanja.

Ameriške zračne sile so, da bi se izognile podobnim katastrofam, v svoji 20-letni strategiji za prihodnost pozvale h končanju dragih programov, kot je F-35. Namesto tega nameravajo vlagati v bolj "agilno" orožje, kot so temu rekli, ki ga lahko uporabljajo v več namenov.

V poročilu predvidevajo, da naj bi zračne sile v prihodnje bolj spominjale na inovativno podjetje 21. stoletja kot pa tradicionalne bojne sile. ZDA si prednosti pred drugimi vojskami ne bodo več mogle graditi z megalomanskimi projekti, ki požirajo gore denarja in jih razvijajo več let, kot v primeru F-35 – 14 let, projekt pa še ni povsem razvit.

Premalo konkurenčni Ameriške zračne sile se bojijo, da niso več konkurenčne na orožarskem trgu, saj preveč denarja in časa porabijo za velike projekte. "Veliki, zapleteni programi z industrijskimi cikli, ki se merijo v desetletjih, postanejo zastareli, še preden so do konca razviti," ugotavlja vojska in dodaja, da dolgotrajni projekti zmanjšujejo njene možnosti.

Napovedana sprememba strategije je povezana tudi z manjšim obrambnim proračunom, ki naj bi se v prihodnjem desetletju skrčil za 600 milijard dolarjev (447 milijard evrov).