Četrtek, 1. 12. 2011, 16.02
8 let, 8 mesecev
Žrtev Karlija Jošta dobila 50 tisoč od zahtevanih 140 tisoč evrov
Končala se je pravda, v kateri je moralo dekle, ki v kazenskem postopku zaradi smrti obdolženega župnika Karlija Jošta ni moglo dokazati svojih trditev o spolni zlorabi, sodišče prepričati, da jo je zlorabljal dolgih pet let.
Kot je za Planet Siol.net pojasnil žrtvin pooblaščenec Rok Čeferin, gre za precedens, verjetno tudi v evropskem prostoru. "Če bo ta sodba postala pravnomočna, bo predstavljala zelo pomemben precedens, ki vzpostavlja objektivno odgovornost Cerkve za spolne zlorabe s strani njenih duhovnikov. Takega precedensa po mojem vedenju ni niti v Sloveniji niti v kakšni drugi evropski državi. Tudi druge žrtve spolnih zlorab duhovnikov bodo na podlagi te sodbe, če bo seveda postala pravnomočna, lažje prišle do zadoščenja. Po drugi strani pa upam, da bo tudi Cerkev zaradi te sodbe strožje obravnavala pedofilijo v lastnih vrstah," je povedal Čeferin.
Čeferin je bil ves čas prepričan v nasprotno in je osnovo, da je Cerkev dogovorna za dejanja svojih župnikov, utemeljil na podlagi obligacijskega zakonika.
"RKC se je v postopku branila, da po avtonomnem cerkvenem pravu škofija oziroma župnija za dejanja duhovnika ne odgovarja. Sodišče pa je sprejelo naš argument, da je v konkretnem primeru odločilno slovensko pravo, in je naši stranki prisodilo odškodnino v višini 50 tisoč evrov," je za naš portal pojasnil Čeferin.
Ugotavlja še, da je sodišče pravilno ugotovilo, da je razmerje med duhovnikom in škofijo, v okviru katere ta uči verouk in opravlja druga duhovniška dela, podobno razmerju med delavcem in delodajalcem. "Tako kot mora šola odgovarjati, če starši pošljejo otroka v šolo, kjer ga zlorabi učitelj, mora tudi Cerkev odgovarjati, če župnik po verouku v cerkvenih prostorih zlorabi deklico, ki so jo starši poslali k verouku. Zato mora škofija odgovarjati za škodo, ki jo drugim povzroči njen duhovnik pri opravljanju svojega duhovniškega dela, podobno kot mora delodajalec odgovarjati za škodo, ki jo povzroči njegov delavec," je o pravilnosti sodbe prepričan Čeferin.
V pravni službi mariborske nadškofije so z odločitvijo sodnice seznanjeni, saj jih je o tem obvestil odvetnik: "Zadevo je treba preučiti, težko komentiramo, tudi v smislu, kaj je bilo pričakovano. Kot veste, gre za precedens in odločitev na prvi stopnji."
"To je zame zgodovinska zmaga, eno veliko zadoščenje. Pomembno je, da je zadeva po vseh teh letih končno dobila epilog," je za Planet Siol.net povedala Škorčeva.
Jošt je bil tako prvi župnik v Sloveniji, ki je bil osumljen spolnih zlorab otrok. Njegove žrtve so bile stare med 7 in 12 let. Na zatožno klop je sedel leta 2006, a so sojenje zaradi njegove smrti januarja 2007 ustavili.
Da je bila pravda težka, dokazuje tudi to, da je za odškodninsko odgovornost treba najprej dokazati krivdo, kar pa zaradi prezgodnje smrti duhovnika ni bilo preprosto.