Aleksander Kolednik

Četrtek,
7. 2. 2013,
10.05

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 2. 2013, 10.05

9 let

Žena nekdanjega direktorja Sove potovala na račun davkoplačevalcev

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Žena Sebastjana Selana se je na stroške agencije udeležila več službenih potovanj, Sova pa ji je zagotovila tudi nov potni list. Selan: Vsi izdatki so v skladu s takratnimi akti Sove.

Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je v okviru notranjerevizijskega postopka ugotovila, da se je Petra Selan, žena nekdanjega direktorja Sove Sebastjana Selana, med 13. decembrom 2010 in 21. oktobrom 2011 v sklopu uradnih delegacij agencije udeležila več službenih potovanj, kar je razvidno iz dokumenta, ki ga je objavil spletni portal pozareport.si.

Agencija ji je tako zagotovila letalske karte za potovanja iz Ljubljane do Berlina, Prage, Moskve in Dunaja, poleg tega pa ji je 9. septembra 2011 zagotovila še novo potno listino, kar je Sovo, in s tem vse davkoplačevalce, stalo 1817,4 evra.

Selan: Moja žena je bila povabljena s strani tujih obveščevalnih oziroma varnostnih služb

"Stroški letalskih kart so bili izplačani v nasprotju z določbami Uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino, saj ta predvideva povrnitve službenih potovanj v tujino le za javne uslužbence, ne pa tudi za njihove zakonce oziroma partnerje. Iz poročil o navedenih potovanjih tudi ne izhaja, da bi za agencijo oziroma v njenem imenu na teh potovanjih opravljali kakršne koli naloge," je zapisano v dokumentu Sove.

Dodajajo še: "Zaradi navedenega agencija meni, da ste neupravičeno prejeli omenjene letalske karte in potno listino v skupni vrednosti 1817,4 evra ter vas poziva, da navedeni znesek nakažete agenciji v roku 15 dni".

Selan je za Planet Siol.net pojasnil: "Vsi izdatki v zvezi z mojimi službenimi potovanji v vlogi direktorja Sove in moje soproge so bili porabljeni v skladu s takrat veljavnimi internimi akti Sove ter drugimi predpisi, zato ocenjujem, da ne obstaja podlaga za kakršnokoli zahtevo za vrnitev nastalih stroškov. Moja soproga je bila na nekatera izmed službenih potovanj na direktorskem nivoju izrecno povabljena s strani tujih obveščevalnih oziroma varnostnih služb kot soproga direktorja Sove. Gre za ustaljeno prakso tujih služb."

"Uredba o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino, ki je veljala v zadevnem obdobju, je v tretjem odstavku 1. člena nedvoumno določala, da se ta uredba ne uporablja za zaposlene v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji. Slednje pomeni, da nobena določba ne velja za javne uslužbence agencije, niti za kakršnekoli aktivnosti agencije na področju mednarodnega sodelovanja, ali za zakonske partnerje uslužbencev, ki so uradno povabljeni s strani tuje obveščevalne ali varnostne službe," je zatrdil.

Ob tem je pojasnil še, da je za službena potovanja v agenciji veljal interni Pravilnik o povračilu stroškov iz leta 2006 in njegova dopolnitev iz leta 2007. Ta je v osnovi določal, da kadar z direktorjem agencije potuje tudi zakonski ali zunajzakonski partner in to na povabilo tuje službe, se za tega partnerja povrnejo tudi vsi dejansko nastali stroški prevoza.

Od beleženja podatkov o politikih do vmešavanja v referendumsko kampanjo

Spomnimo. Na Planet Siol.net smo poročali, da je iz elektronskega dopisovanja Selana s svojimi sodelavci na Sovi razvidno, da je agencija pred predčasnimi volitvami leta 2011 zbirala podatke o politikih, si zapisovala podatke iz zasebnega življenja nadzorovanih oseb in domnevno neprimerno obveščala sodišča, zaradi česar je bila v Sovi prav tako sprožena interna preiskava.

Delovanje Sove pa je že med trajanjem Selanovega mandata dvigovalo veliko prahu. Sova se je namreč leta 2011 s pošiljanjem sporočil za javnost vpletla tudi v referendumsko kampanjo pred referendumom o zakonu o arhivskem gradivu.

Petega junija 2011 so namreč na t. i. superreferendumsko nedeljo volivci odločali tudi o noveli zakona o arhivskem gradivu, ki je omejevala dostop do arhivov nekdanje Službe državne varnosti (SDV) oziroma Udbe. Zakon so volivci zavrnili z več 70-odstotno večino.

Selan se je po razrešitvi z mesta direktorja Sove zaposlil kot direktor Marine Portorož, ki jo vodi Bojan Petan.