Torek,
25. 11. 2014,
13.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 11. 2014, 13.59

8 let, 9 mesecev

Zdravstveni turizem lahko v Kvarner prinese milijardo evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Turistični delavci in klinike v Kvarnerju so našli tržno nišo, ki lahko v regijo prinese milijardo evrov letno.

Zdravstveni ali medicinski turizem v svetu postaja hitro rastoča, zanimiva in dobičkonosna tržna niša. Tako imenovani zdravstveni turisti bodisi zaradi nižje cene bodisi zaradi višje kakovosti hodijo v tujino popravljat zobe, na laserske operacije oči, na lepotne operacije, na rehabilitacije ali zdraviliško zdravljenje. Iz tega naslova letno po svetu zaokroži več kot 80 milijard evrov.

V Kvarner bi se lahko natekla milijarda evrov Dobičkonosnosti te veje turizma ali zdravstvene industrije se zavedajo tudi hrvaški turistični delavci v Kvarnerju. 22 turističnih agencij, hotelirjev in klinik se je namreč pred kratkim povezalo v tako imenovani grozd, katerega namen je organiziran pristop k tej panogi.

Z zdravstvenim turizmom se v regiji ukvarja 16 hrvaških specialističnih bolnišnic, vendar v ta potencial premalo vlagajo, po poročanju Jutarnjega lista poudarja direktorica Turistične zveze Kvarnerja Irena Peršić Živadinov. Kot dodaja, je ta panoga dober potencial za vso Hrvaško, poleg kakovostnih zdravstvenih storitev in nizkih cen se lahko pohvali še z ugodnim podnebjem.

Po njihovih izračunih bi samo v Kvarner zdravstveni turizem lahko prinesel tudi do 300 milijonov evrov letno, brez namestitvenih stroškov. S temi stroški bi letni doprinos lahko dosegel tudi milijardo evrov, piše hrvaški časnik.

Ključna ovira: oglaševanje Pot do takšnih dobičkov bo še dolga, saj morajo Hrvati prej premostiti še določene zakonodajne ovire. Zdravstveni turizem na Hrvaškem še ni zakonsko opredeljen, prodaja zdravstvenih storitev prek turističnih agencij pa je celo prepovedana.

Oglaševanje je namreč ključni dejavnik razvoja zdravstvenega turizma, saj so te storitve povsem samoplačniške. Kot so nam pojasnili na zavodu za zdravstveno zavarovanje, te storitve niso zajete v evropsko direktivo o prostem pretoku pacientov, ki sicer evropskim državljanom daje pravico do zdravljenja v katerikoli državi na račun zdravstvenega zavarovanja.

Z ustanovljenim grozdom si tako turistični delavci in klinike v Kvarnerju obetajo, da bodo lažje vplivali na zakonodajalca. Namen sodelovanja pa je tudi skupen nastop na mednarodnih sejmih.

Bodo v to vključeni tudi pretekli teden prodani portoroški hoteli? Preverili smo, ali bo krepitev zdravstvenega turizma vplivala tudi na štiri hotele v Portorožu, ki jih je pretekli teden kupilo hrvaško hotelirsko turistično podjetje Hoteli Cavtat, katerega večinski lastnik je Liburnia Riviera Hoteli iz Opatije.

Iz družbe Hoteli Bernardin, nekdanje lastnice prodanih Grand hotela Metropol, Hotela Lucija, Hotela Roša in Hotela Barbara, so nam sporočili, da je vsebina kupo-prodajnih pogovorov zaupna, zato ne morejo razkriti strategije prihodnjega razvoja podjetij in tega, ali bo šla ta tudi v smeri zdravstvenega turizma.

So nam pa povedali, da zdravstveni turizem postaja zanimiva tržna niša tudi na Obali, zato so v družbi Hoteli Bernardin razvili mrežno poslovno sodelovanje. Od julija letos tako Grad Hotel Metropol (ki je tudi med prodanimi štirimi hoteli) sodeluje z medicinskim centrom dr. Hawlina, ki ponuja okulistične, dermatološke in estetske zdravstvene storitve, hotel pa namestitvene storitve.