Torek,
13. 1. 2009,
15.55

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 1. 2009, 15.55

9 let, 3 mesece

Žbogar si želi rešitve spora s Hrvaško, a Slovenija odločena vztrajati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zunanji minister Samuel Žbogar je izrazil upanje, da se nam z reševanjem spora zaradi slovenske blokade pristopnih pogajanj Hrvaške z EU ne bo treba ukvarjati vse leto.

Je pa na ponedeljkovem pogovoru s tujimi dopisniki v Ljubljani tudi dejal, je Slovenija pri blokadi vendarle pripravljena vztrajati do konca leta. Slovenija zagotovo ni država, ki bi jo veselilo povzročati probleme. Vendar pa to ne pomeni, da bomo pristali na katerokoli rešitev, je v ponedeljek povedal Žbogar in ponovil, da se je Slovenija za blokado hrvaških pogajanj z EU odločila zaradi obrambe svojih nacionalnih interesov. "Hrvaška naj konflikta ne prenaša na Bruselj" Hrvaško je ob tem posvaril, naj konflikta glede meddržavne meje ne prenaša na Bruselj. Po njegovem je preveč optimistično verjeti, da lahko tovrsten pritisk na Slovenijo karkoli spremeni, saj obstaja znotraj EU določena solidarnost. Rešitev spora je zato mogoče najti le v neposrednih pogovorih med Ljubljano in Zagrebom.

Ob tem je spomnil, da je imela tudi Slovenija v času svojega približevanja EU težave s sosedami, o katerih pa je - za razliko od Hrvaške, ki na obisk v Slovenijo že več let ni poslala nobenega od svojih pogajalcev z EU - razpravljala s temi državami. Očitke, da Slovenija v sporu s Hrvaško izrablja svoj status članice EU za izvajanje pritiska na Zagreb, je Žbogar zavrnil in zatrdil, da Slovenije Hrvaške ne želi v karkoli prisiliti. Rešitev je namreč mogoča le, če bo realistična in sprejemljiva za obe strani.

Slovenija pričakuje nek napredek Vendarle pa Ljubljana pričakuje, da bo še pred vstopom Hrvaške v EU vsaj stekel "proces" reševanja spora o meji s Hrvaško. To lahko pomeni ali začasno rešitev ali dvostranski sporazum ali pa dogovor o prenosu spora pred neko mednarodno razsodišče ali arbitražo.

Češka: Le Zagreb in Ljubljana lahko rešita slovensko blokado hrvaških pogajanj

Slovensko blokado hrvaških pristopnih pogajanj z EU lahko rešita le dve državi, je v Zagrebu povedal češki veleposlanik na Hrvaškem Karel Kuehnl, ki je novinarjem predstavil prioritete češkega predsedovanja EU. Kot je dodal, verjame, da bo Hrvaška do konca leta uskladila svojo zakonodajo z evropskim pravnim redom.

Predsedstvo kot moderator Češki veleposlanik je dejal, da mora predsedstvo ukrepati kot moderator in olajšati pogajanja ter ob tem pomagati, sicer pa "lahko končno odločitev sprejmeta zgolj omenjeni dve državi". Poudaril je, da predsedstvo ne more nadomestiti obeh strani ter da problem med dvema državama ne bi smel upočasniti hrvaškega pridružitvenega procesa.

Na novinarsko vprašanje o morebitnem srečanju premierov Slovenije in Hrvaške, Boruta Pahorja in Iva Sanaderja, ob navzočnosti tretje strani, je Kuehnl odgovoril, da bo to možno, če se bosta s tem strinjali obe državi.

Kuehnl: Hrvaška je lani dosegla velik napredek Med prioritetami predsedovanja Češke, ki je od 1. januarja na čelu Evropske unije, je napredek Hrvaške v pristopnih pogajanjih z unijo ter odprava zastoja v pogajanjih zaradi spora s Slovenijo. Kuehnl je dodal, da je vstop Hrvaške v prvi vrsti odvisen od nje same, glede na "velik napredek", ki ga je dosegla lani, pa "trdno verjame", da lahko Zagreb tehnični del pogajanj sklene do konca leta 2009. Dodal je, da je Češka tudi z lastnimi izkušnjami vedno podpirala vstop Hrvaške ter da je Zagreb zelo blizu odprtju devetih pogajalskih poglavij ter zaprtju "določenega števila", takoj ko se bo uredilo vprašanje slovenske blokade.