Četrtek,
27. 11. 2008,
11.30

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 11. 2008, 11.30

9 let, 3 mesece

V službenih stanovanjih bo prebivalo 38 poslancev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mandatno-volilna komisija je razdelila 38 službenih stanovanj, ki jih bodo v tem mandatu uporabljali poslanke in poslanci.

Za najem stanovanj, ki merijo od 19 do 66 kvadratnih metrov, bodo poslanci mesečno odšteli od 90 do 280 evrov. Kdo so poslanci, ki bodo v tem mandatu upravičeni do službenega stanovanja, pa še ni znano, saj je v treh dneh še mogoč ugovor na sklep o dodelitvi službenega stanovanja. Za službeno stanovanje je zaprosilo 38 poslank in poslancev, med njimi jih je 15 stanovanja uporabljalo že v preteklem mandatu, 23 pa se jih bo vanje vselilo na novo. DZ ima na voljo 49 stanovanj Stanovanjski sklad državnega zbora razpolaga z 49 stanovanji, ki merijo od dobrih 19 do 66 kvadratnih metrov. Vsa stanovanja so v Ljubljani, in sicer na Dunajski, Einspielerjevi, Gregorčičevi, Igriški, Kolodvorski, Kotnikovi, Malem trgu, Slomškovi, Steletovi, Poljanski, Poljanskem nasipu, Trubarjevi, Vojkovi in Ziherlovi. Večina stanovanj ima tudi parkirna mesta.

Najemniki v opremljenih službenih stanovanjih plačujejo poleg najemnine tudi mesečno obrabnino za opremo v stanovanju, najemnik pa plača tudi delež skupnih obratovalnih stroškov, stroškov energetike, telefona in podobno. Poslanci bodo za službena stanovanja mesečno za najemnino in obrabnino odšteli od 90 (za stanovanje v velikosti 19 kvadratnih metrov) do okoli 287 evrov (za stanovanje v velikosti 66 kvadratnih metrov).

Kriteriji za dodelitev so oddaljenost prebivališča, prometne povezave in obseg obveznosti v DZ Do službenega stanovanja so upravičeni poslanci, ki prebivajo najmanj 60 kilometrov od sedeža državnega zbora. Pri dodeljevanju službenih stanovanj se upoštevajo oddaljenost prebivališča, prometne povezave in obseg stalnih obveznosti v DZ. Ker je bil interes za najem službenih stanovanj manjši od njihovega števila, so se člani mandatno-volilne komisije dogovorili, kaj storiti s stanovanji, ki bodo ostala prazna. Najprej bodo sicer počakali, če bo za službeno stanovanje zaprosil tudi kateri od nadomestnih poslancev, ki prihajajo v državni zbor namesto imenovanih ministrov. Nato pa bodo lahko zanje zaprosili tudi poslanci, ki ne izpolnjujejo pogojev, ostala pa bodo oddali v začasno uporabo drugim državnim organom.

Mandatno-volilna komisija je še sklenila, da bodo poslanci prejemali po 200 evrov mesečno za stroške poslanskih pisarn. Andrej Vizjak (SDS) je predlagal, da bi poslancem, ki so na volitvah kandidirali v dveh okrajih, pripadel višji znesek, a se večina članov komisije s takšnim predlogom ni strinjala.