Torek, 2. 12. 2008, 18.56
9 let, 3 mesece
Uršič: Invalidsko varstvo v Sloveniji primerljivo z drugimi državami
Leto 2008 zaradi ratifikacije Konvencije o pravicah invalidov označuje za "prelomno". Izpostavil je pozitiven trend zaposlovanja invalidov, a zaradi zaradi finančne krize opozoril na odpuščanja.
"Slovenija je glede urejenosti invalidskega varstva po raziskavah v zgornjem delu evropskih držav, urejenost invalidskega varstva pa tako ocenjujejo tudi invalidi sami," je ob mednarodnemu dnevu invalidov, 3. decembru, za STA dejal direktor direktorata za invalide na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Cveto Uršič.
"Najpomembnejši dokument v zgodovini na tem področju"
Leto 2008 je bilo po njegovih besedah glede varstva invalidov v Sloveniji prelomno zlasti zaradi ratifikacije Konvencije o pravicah invalidov, "ki je najpomembnejši dokument v zgodovini na tem področju". Kot primer praktičnega uresničevanja konvencije v Sloveniji je Uršič izpostavil odločbo ustavnega sodišča o pravici slepih in slabovidnih do dostopa do sodnih pisanj v prilagojeni obliki, ki je bila sprejeta novembra letos.
Podatki glede socialnega varstva invalidov za leto 2008 so po besedah direktorja direktorata zelo dobri, saj se je v prvih desetih mesecih zaposlilo preko 1620 invalidov, kar je največ do sedaj v primerjavi s prejšnjimi leti. Na vprašanje, kaj bi po njegovem mnenju v iztekajočem se letu ministrstvo še lahko ukrenilo na tem področju, pa je navedel, da ministrstvo ni dokončno pripravilo zakona o dolgotrajni oskrbi in zakona o izenačevanju možnosti za invalide. V letu 2009 nameravajo omenjena zakona pripraviti za obravnavo na vladi, je pojasnil.
Naloga: ohranjanje trenda na področju zaposlovanja invalidov
Kot drugo pomembno nalogo ministrstva Uršič je navedel ohranjanje trenda na področju zaposlovanja invalidov. Ob tem ocenjuje, da invalidi zaradi prihajajoče finančne krize ne bodo bolj prizadeti kot drugi delavci, ampak "bodo delili njihovo usodo", saj je invalida "težje odpustiti kot navadnega delavca".
K varovanju zaposlenih invalidov bodo po njegovih besedah pripomogle tudi nekatere varovalke kot je denimo kvotni sistem, na ministrstvu pa bodo pripravili tudi razpise za spodbujanje zaposlovanja invalidov in tako poskušali preprečiti odprto brezposelnost invalidov.
Odpuščanje delavcev invalidov naj prepreči država
Predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Drago Novak medtem meni, da "v finančni krizi odpuščanje invalidov ni potrebno". Kot ključni element na tem mestu navaja izobraževanje delodajalcev, ki bi se morali "izobraževati zlasti glede koriščenja državnih sredstev za zaposlovanje invalidov".
Največje težave z zaposljivostjo pa imajo delovni invalidi, ki so starejši od 50 let, je pojasnil predsednik zveze delovnih invalidov. Po njegovem mnenju morajo sredstva za invalide ostati ista, odpuščanje delavcev invalidov pa naj prepreči država.
Novak je pri tem izpostavil pričakovanje, da bo vlada zagotovila subvencije tudi za invalide. "Če bo vlada dala draginjski dodatek upokojencem, naj ga da tudi brezposelnim invalidom. Naša želja je, da se te zadeve uredijo na državnem nivoju," je povedal Novak in obenem navedel tudi težavo dvojne obdavčitve nadomestila za invalide.