Sreda,
23. 12. 2009,
16.43

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 12. 2009, 16.43

8 let, 9 mesecev

Uran poudaril veselje ob začetku demokratičnega obdobja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob plebiscitu pred 19 leti je na evropskem nebu zasijala nova zvezda, začelo se je demokratično obdobje slovenskega naroda je pri maši za domovino dejal upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran.

Kot meni, so se od takrat mnoge vrednote izgubile, najbolj ogrožena je družina.

"Slovenci so si želeli zaživeti v demokratični državi"

Božič pred 19 leti je po Uranovih besedah pomenil tudi rojstvo samostojne države. "To so bili blagoslovljeni trenutki narodne zgodovine, ki so jih mnogi naši predniki samo sanjali, mi pa smo jih doživeli," je zbrane v ljubljanski stolnici nagovoril nadškof.

Po njegovih besedah so se tudi verske skupnosti razveselile možnosti svobodnega delovanja v novih razmerah. Plebiscit je bil, kot meni, izraz želje slovenskega naroda, da zaživi v demokratični in samostojni državi, kjer bodo univerzalne vrednote, kot sta spoštovanje temeljnih človekovih pravic in pravni red, postale obvezujoča norma vseh državljanov. Ob tem je Uran tudi spomnil, koliko napora je v ta prizadevanja vložil takratni ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar.

"Tudi danes moramo skrbeti za demokracijo"

Kot pravi Uran, verjame, da so tudi danes vsi, ki so v slovenskem prostoru odgovorni za skupno dobro vseh državljanov, "pripravljeni in sposobni za skupno dobro narediti še več, posebej za duhovni blagor in odprtost za življenje". Kljub temu, da smo v preteklosti že prejeli dar samostojne države ter večje udeležbe ljudi pri pomembnih družbenih odločitvah, "ne pozabimo, da je skrb za demokracijo in spoštovanje človekovih pravic naša stalna naloga", opozarja nadškof.

Maše za domovino se bodo nadaljevale v soboto Ob tem poudarja, da so kristjani še posebej poklicani, da si v skladu z družbenim naukom Cerkve prizadevajo za skupno dobro, za človekovo dostojanstvo in solidarnost. To lahko po njegovih besedah pokažejo tudi z udeležbo na volitvah ter z dejavnim sodelovanjem v civilni družbi, "ki je poklicana k temu, da političnim silam sprašuje vest o tem, koliko so ljudem v resnici blizu".

Pri maši za domovino v ljubljanski stolnici so sodelovali tudi uslužbenci Vojaškega vikariata, gardisti in Orkester Slovenske vojske, med drugim pa so se je udeležili predstavniki verskega, političnega in družbenega življenja. Maše za domovino bodo slovenski škofje sicer vodili tudi v soboto, na dan samostojnosti in enotnosti.