Predsednik Danilo Türk meni, da bi bil čas, da obmejni spor s Hrvaško rešimo. "Seveda pa nismo v kakšni posebni časovni stiski, na nas ne pritiskajo roki," je dejal v pogovoru za Sobotno prilogo Dela.
Sam se ne bo aktivno vključil v dogovore s Hrvaško, saj je to, kot pravi, naloga diplomacije, zunanjih ministrov in predsednikov vlad.
Druge članice se z omenjenim vprašanjem ne ukvarjajo
O tem, ali kaže, da je Slovenija v Evropski uniji (EU) v svojih zahtevah glede Hrvaške osamljena, predsednik republike meni, da je treba razumeti, da se druge države s temi vprašanji ne ukvarjajo in o njih niso razmišljale.
"Mislim pa, da teza, da je bila Slovenija osamljena, ne drži. Prave razprave v bistvu sploh še ni bilo," je dejal in dodal, da nevarnosti ni, da bi Slovenija v očeh mednarodne javnosti obveljala za "zdraharja". Slovenija po njegovem ni v položaju, ko bi bila dolžna poslušati kakšne lekcije o obnašanju v EU.
V nadaljevanju se je predsednik republike dotaknil sodelovanja Slovenije v misijah na tujem. Glede umika naših vojakov iz Afganistana je Türk dejal, da bi se o tem morali temeljito pogovoriti.
"Slovenija je vključena v razmeroma veliko mirovnih operacij"
"Slovenija se je hitro vključila v razmeroma veliko mirovnih operacij. Mislim, da moramo pogledati celoto, preden se odločamo o posamičnih operacijah. Videti moramo tudi, s kakšnimi dejavnostmi in na katerih območjih smo sposobni prispevati resno dodano vrednost, kje pa to ni mogoče. Šele potem lahko sprejemamo konkretnejše odločitve," je poudaril.
"Stroški potovanja so bili resnično preveliki"
Na očitke v zvezi z obiskom v BiH in potovanjem z zelo dragim letalom je predsednik Türk odgovoril, da so bili stroški resnično preveliki, in obžaluje, da se je to zgodilo. Zato je tudi želel, da se ta primer temeljito preišče. "Prosim, da tega ne razumete kot zavlačevanje, kajti pri odločanju o teh pogodbah sodeluje več ljudi iz strokovnih služb, jaz pa v ta proces nisem vključen," je dodal predsednik republike, ki si "zares želi, da se stvari razjasnijo".
Kot je pojasnil, so njegova potovanja definirana z naravo obiska. Če gre kot predsednik države na uradni obisk, prvič po šestih ali petih letih, potem ta poteka drugače, kot če gre za kak delovni posvet.
Sedanje razmere naj ne bi bile primerne za razmišljanje o rezidenci
Predsednik Türk sicer meni tudi, da bi bilo v sedanjih razmerah povsem neprimerno razmišljati o kakršnihkoli državnih investicijah, kot je denimo rezidenca. Odločitve v zvezi z rezidenco predsednika republike je treba odložiti na čas po finančni in gospodarski krizi, je prepričan.
Türk tudi glede pobude o referendumu o gradnji džamije
V pogovoru za Delo se je predsednik republike med drugim dotaknil tudi pobude o referendumu o gradnji džamije, za katerega ocenjuje, da ni potreben. Pravi, da gre za vprašanje, ki je v pristojnosti različnih organov, ki so sposobni rešiti vse vidike gradnje tega objekta. Džamija je objekt, ki je namenjen izpolnjevanju pravice do svobode veroizpovedi, se pravi, tako Türk, gre za ustavno zajamčeno človekovo pravico.
O tem, ali imamo državljani Slovenije, ko gre za pravice manjšin, težave, predsednik republike meni, da se "o nekaterih temah nismo pogovorili do konca, tako kot je običajno v zreli družbi". Meni, da z vsako temo res ni treba na referendum, zlasti pa ne s tistimi, ki se dotikajo človekovih pravic.
"Pri vprašanju odškodnin izbrisanim je potrebno biti precizen"
V zvezi z izbrisanimi, ki so v zadnjih dneh spet postali "aktualni", predsednik Türk ocenjuje, da "dve ustavni odločbi zadoščata za rešitev, ki lahko pomeni tudi izdajanje individualnih odločb. Tudi pri ocenjevanju vprašanja odškodnin je treba biti precizen in pravno korekten," je poudaril in opozoril, da so odškodnine pravno vprašanje in niso nujna dimenzija človekovih pravic, "gre za ureditev statusa, ne za odškodnine".
Leto 2009 bo po napovedih eno najtežjih. Kriza se je že začela tudi pri nas, a ga to preveč ne skrbi. Slovenija šla v zadnjih letih skozi mnoge krize, pravi in spomni na osemdeseta leta, pomanjkanja bencina, redukcije električne energije, in drugo. Slovenci smo se po mnenju Türka izkazali z iznajdljivostjo in sposobnostjo najti rešitve. Misli, da "nas mora to navdajati s samozavestjo".
"Na pragu novega leta je potrebno okrepiti medsebojno zaupanje"
"Krizo lahko premagamo, a le če bomo držali skupaj. Zato je pomembno, kako se vodijo družbene razprave, pri nas je namreč pogosta navada tudi prepirljivost," je prepričan predsednik republike.
Na pragu takega leta predsednik Türk sporoča svojim državljanom, da je treba okrepiti medsebojno zaupanje, ne dovoliti strahovom, da prevladajo. Veliko je odvisno tudi od tega, kaj bomo sami naredili. Kot pravi, je veliko med ljudmi in tega strahu vendarle ne vidi toliko, obstaja primerna mera samozavesti.
"Vlada bi morala narediti dobre programe, ljudje pa morajo zaupati, da bo država znala najti najboljše poti. Težavam se ne bomo izognili, jih bomo pa z zaupanjem lažje premagali," sklene predsednik republike Danilo Türk.