Petek,
18. 4. 2008,
8.47

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 4. 2008, 8.47

8 let, 9 mesecev

Stratan upa na rešitev za Pridnestrje še letos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Moldavski zunanji minister Andrej Stratan je danes v Ljubljani izrazil upanje, da bodo rešitev za vprašanje Pridnestrja našli še letos.

Kot je dejal, je glede tega optimističen, saj se vse strani strinjajo, da mora biti vprašanje rešeno ob spoštovanju suverenosti Moldavije. Je pa poudaril, da bo treba rešitev najti v okviru "formata 5 plus 2".

Na pogajanjih v omenjenem formatu ob predstavnikih Kišinjova in pridnestrske prestolnice Tiraspol sodelujejo še posredniki iz Rusije, Ukrajine, Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), kot opazovalci pa tudi predstavniki ZDA in EU.

Pridnestrje bo ostalo Moldavije

Tudi zunanji minister Dimitrij Rupel je na novinarski konferenci po pogovorih z moldavskim kolegom izrazil zadovoljstvo, ker je Moldavija glede vprašanja mednarodno nepriznane Pridnestrske republike dosegla dogovor z vsemi, tudi z Rusijo, po katerem bo Pridnestrje ostalo del Moldavije.

Na nedavnih srečanjih glede Pridnestrja so namreč večkrat poudarili, da bo problem rešen ob spoštovanju suverenosti Moldavije, enako stališče pa zastopa tudi spodnji dom ruskega parlamenta, duma, je pojasnil Stratan. Kot je dodal, "potrebni pogoji obstajajo," vsi pa so zainteresirani za rešitev.

Stratan je še povedal, da je moldavski predsednik Vladimir Voronin dal pobudo za vrsto ukrepov za izgradnjo zaupanja. Med drugim je predlagal srečanje s predsednikom Pridnestrske republike Igorjem Smirnovom, s katerim sta se prejšnji teden sešla prvič po sedmih letih.

Kosovo ne bo vplivalo na Pridnestrje Sta pa oba zunanja ministra danes menila, da razglasitev neodvisnosti Kosova ne bo vplivala na razmere v Pridnestrju. "Ne vidim posebne nevarnosti, da bi se model prenašal," je dejal Rupel in ponovil stališče EU, da je Kosovo primer "sui generis". "Ni podobnosti med Kosovom in Pridnestrjem," je zatrdil tudi Stratan.

Moldavski zunanji minister upa, da tudi grožnje Rusije s podpiranjem neodvisnosti Južne Osetije, Abhazije in drugi separatističnih ozemelj v primeru, da bo Gruzija postala članica zveze Nato, ne bodo na noben način vplivale na problem Pridnestrja.

Pridnestrje se je leta 1990 odcepilo od Moldavije Pridnestrje, kjer živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo, se je leta 1990 po medetničnih spopadih odcepilo od Moldavije. Spopadi so se končali z oblikovanjem samooklicane Pridnestrske republike na vzhodnem bregu reke Dnestr leta 1992.

"Kotinuirani, prijateljski in zaupni" odnosi med Brusljem in Kišinjovom

Rupel in Stratan sta sicer danes govorila tudi o odnosih med Brusljem in Kišinjovom, ki so po besedah vodje slovenske diplomacije "kontinuirani, prijateljski in zaupni". Moldavski zunanji minister je med drugim omenil, da so v času slovenskega predsedovanja EU v veljavo stopile vizne olajšave za Moldavijo, državi pa je bilo ponujeno tudi partnerstvo na področju migracij. Unija je letos objavila več poročil o Moldaviji, odnose pa naj bi pregledali na srečanju maja. EU in Moldavija morata letos tudi doseči dogovor o novem sporazumu o sodelovanju, saj bo sedanjemu potekla veljavnost.

V DZ na obisku pri Cukjatiju Vodja moldavske diplomacije je danes obiskal tudi državni zbor, kjer ga je sprejel predsednik DZ France Cukjati. Kot so sporočili iz DZ, sta sogovornika osrednjo pozornost namenila prihodnosti Moldavije v luči članstva v EU.

Stratan je poudaril, da je vloga Slovenije kot predsedujoče Svetu EU pomembna in ob tem dodal, da cenijo podporo Slovenije v razpravah, ki potekajo v mednarodnih organizacijah glede Moldavije. Prepričan je, da je Moldavija geografsko in zgodovinsko že povezana z EU in da je za polnopravno članstvo potreben le še politični dogovor.

Cukjati, ki je s Stratanom govoril tudi možnih rešitvah pridnestrskega vprašanja, je poudaril pomembnost vključenosti Moldavije v Proces sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (SEECP). Moldavski zunanji minister se je še zahvalil za podporo in dodal, da so v preteklosti že večkrat izrazili željo po enakem stabilizacijskem sporazumu kot ga imajo države Zahodnega Balkana, so še sporočili iz DZ.