Četrtek, 27. 3. 2008, 10.10
8 let, 9 mesecev
Stranke: Mejna problematika ne bo del predvolilne kampanje
![](/media/img/b8/d9/e5cecd7f6c833e223d06.jpeg)
Po pogovorih je izrazil prepričanje, da ključne parlamentarne stranke vprašanja odnosov s Hrvaško ne bodo izkoriščale v predvolilnem času.
"Sestanek ni bil sklican zaradi aktualnih dogajanj"
Če je po tem sestanku slovenska politika bolj enotna glede odnosov do Hrvaške, je premier dejal, da tega ne ve, da pa je "zagotovo bolj informirana". Kot je dejal, namreč sestanka ni sklical zaradi nekaterih aktualnih dogajanj, ampak zato, ker so se na prejšnjih sestankih dogovorili, da se sestanejo znova po sestanku omenjenih komisij.
Pri delu omenjenih komisij je prišlo do dvomesečne zamude najprej zaradi parlamentarnih volitev na Hrvaškem, nato pa tudi zaradi "motečega dejavnika", to je enostranske uveljavitve hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) za članice EU s 1. januarjem. Ko je bila odstranjena tudi ta zadnja ovira - potem ko je Hrvaška 15. marca zamrznila veljavo ERC za članice EU - pa sta komisiji lahko nadaljevali delo, je dejal.
Kaj bodo povedali strokovnjaki mednarodnega prava?
V tem vmesnem času se je po besedah Janše sicer Slovenija posvetovala tudi z večjim številom mednarodnopravnih strokovnjakov glede tega "kako na najboljši možni način oblikovati vprašanje v primeru, če ta spor predložimo tretji strani". S predsedniki parlamentarnih strank se bo premier znova sestal po prvem sestanku mednarodnopravnih strokovnjakov, ki pripravlja omenjeno vprašanje.
Takrat bo tudi "bistveno bolj jasno, ali je možno v realnem času pričakovati rešitve po poti, ki smo jo jeseni izbrali", kar sedaj po njegovih besedah še ni mogoče storiti. Ta skupina namreč pripravlja "slovenski predlog za določitev vprašanja, ki bi ga predložili tretji strani".
Premier je še povedal, da so se na sestanku strinjali, da je "vsaj delo komisije, ki določa sporne točke na meji med Slovenijo in Hrvaško koristno tudi v primeru, če do nadaljevanja dela ne bi prišlo. Kajti šele določitev teh spornih območij v celoti omogoča operacionalizacijo brionske izjave o spoštovanju stanja na dan 25. junija 1991 in o izogibanju incidentom", je dejal.
Janša Erjavčevega obiska pri Jorasu ne odobrava
Na vprašanje, ali obstaja možnost zamrznitve njegovega dogovora z Bleda avgusta lani s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, na kar je slednjega opozoril, potem ko je Hrvaška storila omenjene sporne poteze ob Dragonji, je Janša poudaril, da "ni prišlo do odtujitve zemljišč," če pa bi prišlo, "bi to predstavljajo situacijo, o kateri govorite".
Glede mnenja do sredinega obiska predsednika DeSUSa in obrambnega ministra Karla Erjavca pri Joški Jorasu, pa je dejal le, da njegovo mnenje "ni najboljše".
Pahor: Prihodnost bo pokazala, če bomo bolj enotni
Vodja SD Borut Pahor je menil, da se bo v prihodnosti pokazalo, ali so slovenske stranke zdaj bolj enotne. Ocenil je, da je do srečanja prišlo "v pravem času" in da so predsedniki parlamentarnih strank na njem dobili informacije, kakšne aktivnosti v zvezi s Hrvaško vodi vlada.
Po mnenju predsednika NSi Andreja Bajuka je slovenska stran po današnjem sestanku "nekoliko bolj enotna kot prej, je pa prav gotovo enako informirana". Tudi vodja NSi je izrazil zadovoljstvo, da je do današnjega srečanja prišlo, da se proces nadaljuje in da se stranke strinjajo, da incidenti niso sprejemljivi.
Šrot želi dokument, ki bo pomenil jasna izhodišča za pogajalce
Po oceni predsednika SLS Šrota je pomemben načelen dogovor vodij parlamentarnih strank, da urejanja odnosov s Hrvaško ne bodo izkoriščali za nabiranje predvolilnih točk. Kot je povedal, je na srečanju vztrajal pri stališču, da mora DZ sprejeti dokument, v katerem bo povedal, katera so izhodišča za pogajalce. Meni namreč, da je odsotnost jasnih stališč in izhodišč DZ v veliki meri razlog, da se problemi s Hrvaško ne rešujejo v taki meri, kot bi se morali.
Kresal: Sestanek je bil izgubljena priložnost
Predsednica LDS Kresalova je od današnjega srečanja pričakovala konstruktivne zaključke in pogovor glede nadaljnje strategije obnašanja do Hrvaške, česar pa ni bilo. Sestanek je označila kot "izgubljeno priložnost, da slovenska politika ugotovi, da gre za naš skupen projekt, ki bo dolgotrajen in da bomo morali skupaj začrtati pot za njegovo izpolnjevanje". "Zame ta pristop ni najbolj konstruktiven," je dejala in izrazila upanje, da bo prihodnje srečanje bolj konstruktivno.