Ponedeljek,
12. 11. 2012,
15.19

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 11. 2012, 15.19

9 let, 2 meseca

Sodniško društvo izrazilo zaskrbljenost zaradi izjave Draga Kosa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovensko sodniško društvo je zaskrbljeno zaradi izjave nekdanjega prvega moža protikorupcijske komisije Draga Kosa o izločitvi dokazov in odpravi priporov v zadevi Balkanski bojevnik.

Kot opozarjajo, je objektivno gledano izjavo razumeti kot izraz dvoma v objektivnost in nepristranskost dela konkretnega sodnika ter posledično celotnega sodstva.

"... kaj je ta sodnik dobil za tako odločitev" Potem ko je senat Okrožnega sodišča v Ljubljani minuli teden izločil del dokazov v zadevi Balkanski bojevnik in večini priprtih v tej zadevi odpravil pripor, je nekdanji predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos v komentarju za oddajo Svet na Kanalu A med drugim dejal, da treba bolj začeti razmišljati o tem, "kaj je ta sodnik dobil za tako odločitev".

V Slovenskem sodniškem društvu poudarjajo, da so zelo zaskrbljeni zaradi javno izražene žaljive ocene sodniškega dela v odpri zadevi, ki presega običajne norme komuniciranja. Kot so dodali, gre za izjavo, ki - po odzivu sodeč - negativno vpliva na zaupanje javnosti v poštenost sodnikov in delovanje pravne države.

Društvo: Očitati sodniku koruptivnost presega meje primernega komentiranja dogodkov "Da je navedena izjava (očitek) objektivno in subjektivno žaljiva do sodnika, bi se Drago Kos kot nekdanji predsednik protikorupcijske komisije mogel in moral zavedati. Očitati sodniku koruptivnost, in to javno in neposredno, namreč presega meje primernega (strokovnega, resnega in argumentiranega) komentiranja dogodkov ter ne more opravičiti njegovega očitnega nestrinjanja oziroma nezadovoljstva nad sprejeto odločitvijo," so še zapisali v sodniškem društvu.

Kos je sicer pozneje za STA ponovil, da se pri takšni stvari, ki traja dve leti, na koncu sproži vrsto vprašanj, tudi ali je bilo "kaj narobe s tistimi, ki so sodelovali v postopku ali sodnikom". Zato je treba po njegovih besedah ugotoviti, kaj je šlo narobe, ne le v luči strokovnih napak, ampak tudi glede morebitnih naklepnih odločitev.