Petek, 24. 1. 2014, 15.41
9 let
Slovenci bi šli na zdravljenje v tujino, ker so tam boljši zdravniki

Ocenjevanju možnosti zdravljenja naših državljanov smo se izogibali prav zaradi pomanjkljivih dozdajšnjih anket, pojasnjuje predsednik Zdravniške zbornice Slovenija Andrej Možina.
Anketo Episcentra tako označuje kot "prvo resno javnomnenjsko oceno". Kot pravi Možina, so rezultati presenetljivi in "po svoje dramatični".
Na vprašanje Ali bi se odločili za zdravljenje v tujini? je namreč 60 odstotkov vprašanih pritrdilno odgovorilo, medtem ko se jih 37 odstotkov za to možnost ne bi odločilo, 3 odstotki vprašanih pa o tej možnosti še ni razmišljalo.
Visok odstotek vprašanih (24 %) meni, da so zdravniki v tujini bolj usposobljeni. "Ker je v slovenskem zdravstvu vse več težav, je ta številka razumljiva," komentira Možina in dodaja, da razume, da se vse več slovenskih državljanov spogleduje tudi z zdravljenjem v tujini.
17 odstotkov vprašanih sicer odgovarja, da bi zdravstvene storitve iskali v tujini zaradi krajših čakalnih dob, 15 odstotkov bi se jih za to možnost odločilo, če bi šlo za specifičen primer, 5 odstotkov pa zaradi nezaupanja slovenskemu zdravstvu.
Javnomnenjske ankete po navedbah predsednika Zdravniške zbornice kažejo na visoko stopnjo zaupanja v zdravniški poklic, vendar pa ljudje vse manj zaupajo slovenskemu zdravstvu, kar dokazujejo tudi rezultati ankete.
Od 6. novembra, ko je začela veljati direktiva, do konca lanskega leta je bilo na Zavod za zdravstveno zavarovanje vloženih 149 zahtevkov za povračilo stroškov. Številke, koliko ljudem bodo stroški povrnjeni, še ni.