Četrtek,
15. 1. 2009,
16.27

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 1. 2009, 16.27

9 let, 3 mesece

Rupel ne bo zasedel mesta višjega sekretarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik vlade Borut Pahor je umaknil predlagane spremembe uredbe, s katerimi bi v njegovem kabinetu omogočili sistemizacijo delovnega mesta z nazivom višji sekretar.

Kot je znano, so v kabinetu predsednika vlade razmišljali, da bi mesto višjega sekretarja zasedel Dimitrij Rupel. Pahor: Ne vidiva potreb, da bi javnost dodatno vznemirjala Premier je po seji vlade pojasnil, da z Ruplom želi še naprej sodelovati, skupaj z njim pa "ne vidita potreb, da bi s kakršnimi koli ravnanji dodatno skrbela za vznemirjenje", ki se je pojavilo v javnosti ob Ruplovem imenovanju. Glede funkcije posebnega odposlanca pa je po Pahorjevih besedah vse odvisno od zakona o zunanjih zadevah, ki je trenutno v pripravi.

Vlada pa je na seji sprejela odgovor na pismo predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Iva Vajgla glede predloga prejšnje vlade o imenovanju Dimitrija Rupla za slovenskega veleposlanika v Avstriji. Ker je na MZZ medtem že stekel nov postopek za predlaganje kandidata za ta položaj, je predlog brezpredmeten, so sporočili z vlade. Vajgl je pismo, v katerem je vlado zaprosil za čimprejšnje posredovanje informacije o statusu omenjenega predloga minule vlade, 7. januarja naslovil na generalnega sekretarja vlade Milana M. Cvikla.

Vlada se je s pismom seznanila Kot so v odgovoru Vajglu pojasnili na vladi, se je nova vlada na novembrski seji seznanila s pismom, ki ga je slovenski predsednik Danilo Türk novembra lani pisal tedanjemu predsedniku vlade Janezu Janši in v katerem je sporočil, da ukaza o imenovanju nekaterih kandidatov za veleposlanike ne bo podpisal. Hkrati je izrazil pričakovanje, da bo vlada sprožila nov postopek za izbiro kandidatov za nekatera veleposlaniška mesta, med drugim tudi na Dunaju.

Prejšnja vlada je na zadnji seji Rupla imenovala za veleposlanika na Dunaju Nova vlada je tako zunanjemu ministrstvu naložila, da ponovi notranji razpis za več veleposlaniških mest, kar je MZZ 19. decembra tudi realiziral. S tem je stekel nov postopek za predlaganje kandidata za slovenskega veleposlanika na Dunaju, zaradi česar vlada meni, da je predlog za imenovanje veleposlanika v Avstriji, ki ga je na svoji zadnji seji sprejela Janševa vlada, brezpredmeten. Minula vlada je sicer na zadnji seji, na kateri je še odločala s polnimi pooblastili, za novega veleposlanika na Dunaju imenovala dotedanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Tega pa nato, skupaj s še šestimi ostalimi kandidati za veleposlaniška mesta, ni potrdil predsednik države.